BHP w pracy kucharzy. O czym należy pamiętać?
Praca na kuchni jednym wydaje się fascynująca, a innym niezwykle monotonna. Niewątpliwie dla tych, którzy twórczo podchodzą do gotowania i wkładają dużo serca w przygotowywanie potraw może być prawdziwą pasją. Jednak poza kunsztem kulinarnym w pracy kucharza równie ważne jest przestrzeganie zasad BHP. Już teraz zdradzimy, że bardzo ważne będzie tu stworzenie strefy dezynfekcyjnej z dozownikami do mydła i płynu dezynfekcyjnego. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Stworzenie strefy dezynfekcyjnej
Kuchnia jest miejscem podzielonym na strefy. Tu każdy pracownik ma swoje stanowisko. Niewątpliwie musi być więcej blatów roboczych, a także przynajmniej dwie komory zlewozmywaka, a dobrze jest jeśli znajduje się w niej także zmywarka. Obok strefy roboczej musi znajdować się również strefa dezynfekcyjna, która może być także osobnym pomieszczeniem, w którym kucharze przygotowują się do pracy. Tu musi koniecznie znaleźć się umywalka, a także duży dozownik do mydła w pianie. Takie mydło jest zdecydowanie bardziej wydajne, a dodatkowo posiada więcej skoncentrowanych substancji myjących. Można postawić na model łokciowy lub bezdotykowy, który najlepiej się sprawdzi. Jednak dozownik do mydła to nie wszystko, gdyż obok musi znajdować się płyn dezynfekcyjny. Może być on w sprayu lub także umieszczony w klasycznym dozowniku. Zamiast zwykłego ręcznika papierowego lepiej stosować suszarki do rąk kieszeniowe z filtrem HEPA, który pochłania niemal wszystkie bakterie.
Zapewnienie odpowiedniej odzieży roboczej
Zanim nastąpi ostatni akt, jakim jest umycie rąk przed pracą, kucharz musi z odzieży prywatnej przebrać się w odzież roboczą. Czasem jest to jedynie zapinany na odzieży lub wiązany fartuch. Jednak zdecydowanie lepiej prezentuje się kompletny stój do pracy na kuchni. Nie musi być on wcale biały, gdyż jak wiadomo nie jest to zbyt praktyczne. Chodzi o to by był schludny. Doskonale prezentują się bluzy kucharskie z eleganckim zapięciem bocznym, które jednocześnie nie krępują ruchów. Do nich można dobrać odpowiednie, dopasowane spodnie. Najważniejszym elementem jeśli chodzi o ubiór jest jednak ochrona głowy, a właściwie ukrycie włosów, tak by żaden nie trafił do przygotowywanych półproduktów i potem nie został znaleziony w talerzu klienta.
Obuwie robocze ma niebagatelne znaczenie
Niezwykle ważna jest odpowiednia odzież robocza, w której to kucharz również podaje przygotowane przez siebie specjalności czy dania dnia. Jednak jeszcze ważniejsze jest odpowiednie obuwie robocze. Tutaj nie ma mowy o lakierowanych butach w których kucharz wejdzie na salę. Większość czasu spędza w kuchni dlatego jego obuwie powinno być przewiewne, a jednocześnie ochraniać stopy przed kontaktem z gorącym tłuszczem. Wystarczy wybrać odpowiednie obuwie robocze przeznaczone dla gastronomii, które posiada antypoślizgową, a dodatkowo olejoodporną i odporną na wysoką temperaturę podeszwę. Dobrze również jeśli obuwie posiada dodatkowe wzmocnienie z przodu, co chroni przed upadkiem ciężkich czy też ostrych przedmiotów na stopę, co może się przydarzyć na kuchni, np. kiedy kucharz upuści tłuczek do mięsa. Podnosek kompozytowy nie jest zbyt ciężki i zapewnia jednocześnie komfort poruszania się.
Dostęp do rękawiczek i maseczek w przypadku przygotowywania dań na surowo
Jedną z kwestii, którą chcemy jeszcze poruszyć jest przestrzeganie przepisów BHP w przypadku przygotowywania dań na surowo. Niezależnie czy jest to tatar czy sushi obostrzeń trzeba przestrzegać, gdyż dostanie się do jedzenia jakichkolwiek bakterii może być bardzo niebezpieczne. Zatem konieczne jest stosowanie rękawiczek jednorazowych dopuszczonych do kontaktu z żywnością, które nakłada się po uprzednim umyciu i zdezynfekowaniu rąk. W sushi barach, a także restauracjach, gdzie się je podaje niejednokrotnie stosuje się również maseczki na twarz, co w połączeniu z rękawiczkami i czepcem na głowie niweluje ryzyko zakażenia żywności.
Stosowanie się do zasad BHP na kuchni jest niezwykle istotne. Oczywiście musi się w niej znajdować również gaśnica pianowa, którą można ugasić pożar kuchenki w przypadku wybuchu oleju. Tego typu sytuacje na kuchniach się zdarzają i najważniejsze jest tu odcięcie dopływu tlenu, a więc wyłączenie kuchenki i użycie gaśnicy pianowej, koca gaśniczego lub kiedy ogień nie jest jeszcze duży po prostu nakrycie patelni pokrywą. Wbrew pozorom nawet doświadczonym kucharzom zdarzają się tu błędy. Z pewnością największą „zbrodnią” jest zalanie palącego się oleju wodą, gdyż od razu następuje wybuch.