nowoczesny dom

Chwilowa moda, ponadczasowa estetyka czy retro – jaką elewacje wybrać do domu z prostym dachem?

Jak wiadomo domy mogą mieć różnorodny system krycia dachowego. Najbardziej popularne do prostych budynków prostopadłościennych są dachy dwuspadowe i płaskie. Proste dachy można skomponować z elewacją domu, podobnie jak te bardziej skomplikowane mansardowe, widywane na kamienicach, czy czterospadowe. Warto zatem zastanowić się, jaką elewację wybrać do domu z prostym dachem.

Modna elewacja, czyli jaka?

plan domuObecnie można wskazać na kilka rodzajów elewacji, które są modne. Na pewno można tu wymienić pokrycie płytami betonowymi. Industrializm obecnie jest na czasie. Zatem tak może prezentować się elewacja zewnętrzna. Domy w takim charakterze dobrze prezentują się z dachami płaskimi. W przypadku wyboru betonowego wykończenia można dobrać je do dachu krytego gontem lub blachodachówką w szarym kolorze. Warto wiedzieć, że za dachy płaskie uznawane są te, które mają kąt nachylenia do 15 stopni. Monochromatyczny budynek będzie prezentował się surowo i okazale. Urozmaiceniem takiej elewacji może być cokół wykończony w kamieniu. Oczywiście trzeba odpowiednio dobrać odcień, aby materiały dobrze się ze sobą komponowały.

Ponadczasowa elewacja tynkowana z zielonymi wstawkami

Dom z prostym dachem może mieć również ponadczasową elewację. Tu oczywiście mamy na myśli tynk. Najlepiej sprawdzi się mineralny, gdyż jest najbardziej uniwersalny. Można zdecydować się na niestandardowe połączenie ze standardowym materiałem wykończeniowym ścian, a mianowicie do beżowego, białego czy szarego tynku dopasować naturalne wykończenie dachu. Zielone dachy są coraz modniejsze, a płaska powierzchnia idealnie nadaje się do ich wykonania. Kąt nachylenia wymagany dla takich dachów to od 0 do 5 stopni. Oczywiście ze względu na konieczność zastosowania niewielkich spadków na deszczówkę, czy obciążenie śniegowe całkowicie płaski dach nie wchodzi w grę. Warto jednak wiedzieć, że zielony dach jest doskonałym drenażem, nie zatrzymuje nadmiaru wilgoci, a jednocześnie chroni przed utratą ciepła. Zielone dachy są ekologiczne i niezwykle efektowne, zapewniają pochłanianie dwutlenku węgla i świetnie sprawdzają się w warunkach miejskich. Oczywiście elewację tynkowaną dopasowaną do zielonego dachu można urozmaicić stosując farby elewacyjne i geometryczne wstawki pasów czy obramowania wokół okien.

Elewacja retro – w drewnie, cegle lub kamieniu

plan architektonicznyProsty dach często wykończony jest w czerwonej blachodachówce. Jeśli na taki kolor się decydujesz to świetnie pasować będzie do niej elewacja w stylu retro. Masz zatem do wyboru drewno, cegłę bądź kamień jako materiał wykończeniowy. Elewacja z paneli drewnianych świetnie prezentuje się na długich prostokątnych ścianach i aby budynek wydawał się optycznie wyższy, warto zdecydować się na orientację wertykalną cienkich listew. Jeśli z kolei chce się bardziej podkreślić horyzontalny układ budynku, warto właśnie na tak ułożony materiał się zdecydować. W przypadku cegły czy płytki klinkierowej stosujemy już tradycyjny montaż. Warto wybrać również tradycyjny brązowoczerwony kolor, choć można wybrać płytki białe, które będą świetnym kontrastem dla czerwonej połaci dachowej. Jeśli chodzi o kamień, to doskonale sprawdzi się łupek kwarcowy, układany z drobnych elementów.

Nowoczesna elewacja w wielkoformatowych płytach ceramicznych

Budynki o nowoczesnej, geometrycznej bryle doskonale prezentują się z płaskim dachem. Można zastosować zarówno gont, jak i zielony dach, jeśli na ściany chce się wybrać wielkoformatowe płyty ceramiczne. Spieki kwarcowe świetnie współgrają z nowoczesną konstrukcją budynku. Co bardzo istotne taki materiał łatwo się czyści, nie blaknie pod wpływem promieniowania UV, a dodatkowo jest wysoce odporny na wilgoć, wszak stosuje się go również do wykończenia basenów i stref przybasenowych. Spieki kwarcowe najlepiej komponują się z aluminiową stolarką okienną. Szeroka paleta barw umożliwia dopasowanie elewacji do otoczenia, a także własnego gustu.

Istnieje wiele korelacji między płaskim dachem i elewacją zewnętrzną. Domy mogą być wykończone w nowoczesny i minimalistyczny sposób, z zastosowaniem zasad geometryzmu, ale sprawdzą się również tradycyjne materiały wykończeniowe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij