Czy bezpieczeństwo może iść w parze z niską ceną Ważne rozważania na temat zakupu wózka dziecięcego

Czy bezpieczeństwo może iść w parze z niską ceną? Ważne rozważania na temat zakupu wózka dziecięcego

Niewątpliwie na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, to truizm, który jednak trzeba powtarzać. Szczególnie jest to istotne w przypadku wózka 3w1 dla dziecka, który powinien być wygodny, a poszczególne elementy zapewniać zarówno bezpieczne prowadzenie wózka, jak i bezpieczne użytkowanie w samochodzie, w przypadku fotelika samochodowego dołączonego do zestawu. Zatem na co należy zwrócić uwagę i czy zawsze wyższa cena oznacza większe bezpieczeństwo?

Wózek 3w1 z fotelikiem dołączonym do zestawu – czy zapewni bezpieczeństwo?

spacer z niemowlakiemWiele złego zostało powiedziane na temat wózków 3w1 i tego, że dołączone do nich foteliki nie zapewniają odpowiedniego bezpieczeństwa i lepiej sprawdzają się jako minimalistyczna wersja wózka niż realne zabezpieczenie dziecka w samochodzie. Przede wszystkim niezależnie od tego czy decydujesz się na fotelik producenta wózków czy też producenta zajmującego się stricte produkcją fotelików samochodowych musisz zrobić dokładnie to samo. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest sprawdzenie czy jest kompatybilny z Twoim samochodem. Jeśli myślisz, że baza załatwi sprawę, to musimy Cię rozczarować, ją również musisz dopasować do kanapy samochodowej, a to z prostej przyczyny. Niewłaściwy kąt ustawienia bazy, powoduje niewłaściwy montaż fotelika, a tym samym nieodpowiednią pozycję dziecka, która zagraża jego bezpieczeństwu w razie wypadku, a dodatkowo nie jest korzystna dla jego zdrowia i rozwoju. Kąt pomiędzy siedziskiem, a fotelem to ni mniej ni więcej tylko 30 stopni, a pałąk musi znajdować się pod kątem 45 stopni do oparcia. Nawet minimalne różnice mogą wpłynąć na bezpieczeństwo, dlatego trzeba zwrócić na to uwagę. Zatem nie cena jest tu kluczem, a odpowiednie dopasowanie. W dalszej kolejności musisz porównać wyniki w testach ADAC i tu może czekać Cię rozczarowanie.

Wózek 3w1 – czy fotelik producenta wózków przechodzi testy zderzeniowe?

Nie każda firma decyduje się na to, by dany model fotelika przechodził niezależne testy w laboratoriach badawczych. Oczywiście każdy fotelik musi posiadać homologację, jednak jeśli nie jest to homologacja i-Size, przeprowadzana na nowych typach manekinów, stosowanych również w testach ADAC, to niekoniecznie fotelik jest bezpieczny. Zwykła homologacja nie obejmuje testów zderzenia bocznego, nie stosuje się również czujników na manekinach, jak w przypadku testów ADAC, a manekin poddawany jest mniejszym siłom, gdyż zderzenia są symulowane przy niższej prędkości. Warto mieć tę świadomość wybierając foteliki ze starym typem homologacji, które nie zostały poddane bardziej szczegółowym testom.

Kwestia bezpieczeństwa wózka, czyli o hamulcach i amortyzatorach słów kilka

png wózek dziecięcySą różne rodzaje wózków, a wśród wózków 3w1 można znaleźć również tzw. modele biegowe. Jogging z wózkami staje się coraz bardziej popularny, jednak nie można go wykonywać ze zwykłym wózkiem. Kwestie bezpieczeństwa zapewnia tutaj hamulec nożny i ręczny. Linka zabezpieczająca w połączeniu z rączką gwarantuje stabilne prowadzenie takiego wózka i zatrzymanie go w razie potrzeby. Istotne znaczenie ma również zastosowana amortyzacja. Zawieszenie na wszystkie koła to możliwość bardziej płynnej jazdy. Takie wózki wyposażone są dodatkowo w spacerówkę i fotelik samochodowy. Jeśli ma on normę i-Size bądź też dobrą ocenę w testach ADAC, a przede wszystkim pasuje do samochodu, zestaw można wybrać z czystym sumieniem. Takie wózki są jednak droższe od tradycyjnych modeli wyposażonych jedynie w hamulec nożny. W przypadku większości jest jednak funkcja blokady kół do jazdy na wprost, co ułatwia życie w wielu sytuacjach. Amortyzacja zapewnia mniejszą ilość wstrząsów, czyli większy komfort dziecka, ale również prowadzenia.

Co oferują wózki 3w1 w niskiej cenie?

Biorąc „pod lupę” najtańsze wózki wielofunkcyjne 3w1 dla dziecka można przeanalizować ich funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przede wszystkim w wózkach za mniej niż 1500 zł mamy jeden centralny hamulec, pompowane koła, a także system absorpcji wstrząsów SAS. Gondola jest wentylowana, a tapicerka zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV 50+. Są tu wszystkie podstawowe funkcjonalności. Nie ma dodatkowego hamulca przydatnego w przypadku marszobiegu, jednak trudno to uznać za wadę, a po prostu mniejsza funkcjonalność. Jedyną wadą tańszych zestawów jest mniejsza paleta kolorystyczna wózków do wyboru, a z poważniejszych wad dostępność w podstawowym zestawie fotelika atestowanego, jednak nie poddanego niezależnym testom zderzeniowym. Jednak w przypadku tańszych modeli można dobrać zamiast tego fotelika, inny dopłacając niewiele.

Zatem wielofunkcyjny, model 3w1, wózka dla dziecka nie musi być bardzo drogi, by był dobrej jakości. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na fotelik samochodowy dołączony do zestawu, gdyż tu tkwi często największa różnica.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij