Czy rajstopy przeciwżylakowe są skuteczne?

Czy rajstopy przeciwżylakowe są skuteczne?

Wiele osób zmaga się z żylakami. Trzeba wiedzieć, że jest to duży problem, a nie tylko defekt estetyczny. Żylaki zwiększają ryzyko zakrzepicy. Nie można zapominać, że ważna jest profilaktyka, jednak są osoby, które obciążone są genetycznie i nawet prowadząc zdrowy styl życia, czy mając zbilansowaną dietę mogą zmagać się z żylakami. Dziś zastanowimy się, czy rajstopy przeciwżylakowe są skuteczne.

Rajstopy przeciwżylakowe – co warto wiedzieć?

Wiek, nieprawidłowa dieta, ale też czynniki genetyczne zwiększają ryzyko żylaków. Nogi stają się dodatkowo opuchnięte i bolesne. W takim przypadku skuteczne mogą być rajstopy przeciwżylakowe. Poprawiają one funkcjonowanie mięśni w kończynach dolnych i usprawniają przepływ krwi. Dodatkowo polepszają plastyczność krwi, a przy tym zmniejszają zastój żylny. Dzięki temu dochodzi do prawidłowej cyrkulacji krwi. Regularne noszenie rajstop przeciwżylakowych niweluje obrzęk zarówno łydek, jak i stóp. Zmniejsza uczucie ciężkości i eliminuje ból. Defekty estetyczne, a więc np. pajączki czy żylaki są mniej widoczne. Do wyboru są dwa rodzaje rajstop przeciwżylakowych. Można zdecydować się na profilaktyczne, ale też lecznicze, które mają wyższy stopień ucisku. W przypadku tych drugich lepiej skontaktować się z lekarzem. Rajstopy są często niezbędne po zabiegu chirurgicznym żylaków i u osób chorujących na zakrzepicę.

Jak działają rajstopy przeciwżylakowe?

Rajstopy przeciwżylakowe wywierają dozowany ucisk na konkretne partie skóry. W ten sposób poprawiają krążenie i wspomagają odpływ z dolnej części nóg ku górze. Ucisk jest najsilniejszy w okolicach kostki i zmniejsza się w udach. Dodatkowo nogi wydają się lżejsze i można poczuć natychmiastową ulgę. O ile lekarz nie zaleci inaczej, takie rajstopy nosi się przez cały dzień. Trzeba jeszcze pamiętać, że siła nacisku jest określana bardzo precyzyjnie. Jest to siła kompresji. Pierwsza klasa ucisku wynosi od 15 do 23 mmHg. Druga klasa ucisku charakteryzuje się uciskiem na poziomie od 23 do 34 mmHg, a powyżej 35 mmHg to trzecia klasa ucisku. Noszenie rajstop uciskowych jest bezpieczne, przy czym należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią siłę ucisku. Ważna jest także profilaktyka. Trzeba być aktywnym. Zalecana jest aktywność fizyczna taka jak spacery, nordic walking czy jazda na rowerze. Dieta z kolei powinna być niskokaloryczna z dużą ilością błonnika, a także witamin i składników mineralnych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij