Jak dobrać elementy rusztowania – poznaj najlepsze systemy

Sprzętem niezbędnym do wykonywania prac na wysokościach są rusztowania. Do wyboru mamy konstrukcje wykonane z drewna, stali i aluminiowe. Te pierwsze właściwie wykorzystywane są jedynie na niewielkich wysokościach, przy drobnych remontach czy malowaniu. Do prac przy wznoszeniu kolejnych kondygnacji budynku i jego wykańczania konieczne jest zastosowanie stalowych lub aluminiowych rusztowań. Warto zatem przyjrzeć się ich konstrukcji i spróbować odpowiedzieć na pytanie, które systemy będą najlepsze.

Garść informacji o rodzajach rusztowań

Wśród najpopularniejszych systemów są rusztowania ramowe. Wykonywane są one ze stali i często można je zobaczyć w miastach. Stosowane są choćby do termomodernizacji budynków z wielkiej płyty. Do wykonywania remontów i konserwacji bardzo popularne są rusztowania przejezdne aluminiowe, które charakteryzują się nie tylko mobilnością, ale również lekkością. Oczywiście nie można zapomnieć o rusztowaniach modułowych, których montaż jest dość skomplikowany jednak najlepiej nadają się do remontu i zabezpieczenia konstrukcji budynków o zaokrąglonych i nietypowych kształtach. Wśród rodzajów rusztowań należy jeszcze wymienić rurowo-złączkowe, które są stosunkowo najrzadziej użytkowane, ze względu na długotrwały montaż. Nadają się podobnie jak modułowe do brył o niestandardowych konstrukcjach.

Z czego składa się rusztowanie ramowe – poznaj jego elementy?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są rusztowania ramowe. One również posiadają najwięcej elementów składowych. Trzeba zacząć od tego, że rusztowanie powinno być posadowione na stabilnym gruncie, gdzie spadek nie może przekraczać 1 stopnia. Do podkładu drewnianego przymocowana jest podstawka śrubowa. Do stojaków rusztowania mocowane są stężenia pionowe, kolejne elementy są łączone ze sobą naprzemiennie, tworząc zygzak. Stężenia pionowe ramowej konstrukcji stanowią pomosty. Są one zabezpieczone poręczą z każdej strony na poszczególnych kondygnacjach. Cała konstrukcja rusztowania jest przymocowana do elewacji za pomocą kotew mocujących bądź stosowane są balasty i odciągi w przypadku konstrukcji wolno stojących.

Jak wygląda montaż rusztowania aluminiowego?

Stosowane przy wielu remontach rusztowania aluminiowe są znacznie prostsze w montażu. Przede wszystkim składa się z prefabrykowanych elementów, które łączy się ze sobą bez konieczności używania do tego celu narzędzi. Ramy pionowe łączy się tutaj z pomostami, które mogą być wykonane z drewna, płyty o antypoślizgowej powierzchni lub kratowanego aluminium. Do połączenia wszystkich elementów używa się specjalnych zacisków. Rama wzmocniona jest stężniami ułożonymi na krzyż oraz stabilizatorami. Na pionowej ramie zamontowane są antypoślizgowe szczeble umożliwiające poruszanie się w górę, choć można już również znaleźć konstrukcje, gdzie schody znajdują się wewnątrz nich. Najprostsze w użytkowaniu jest aluminiowe rusztowanie składane. W tym przypadku wystarczy rozłożenie ramy, a także dołączenie pomostu.

Jak montuje się rusztowanie modułowe?

Najbardziej skomplikowaną konstrukcje ma rusztowanie modułowe. Można w jego przypadku tworzyć bardzo skomplikowane formy. Tutaj stojaki i poprzecznice stanowią osobne elementy. Stojaki łączy się z ryglami, pomostami i stężniami przy pomocy głowic i zamków klinowych. Tego rodzaju konstrukcja daje nieograniczone możliwości. Może stanowić element sceny czy stelaż dla reklamy wielkoformatowej, ale w budownictwie miejskim lepszym wyborem są rusztowania ramowe i aluminiowe przejezdne.

Wybór rusztowania niewątpliwie zależy od rodzaju i zakresu wykonywanych prac budowlanych czy montażowych. Niewątpliwie każde rusztowanie musi być złożone według ściśle określonych wymogów, a prawo do takiej pracy zyskują osoby, które ukończyły 80-godzinny kurs. Niewątpliwie ze względu na łatwość montażu, a także lekkość konstrukcji najlepszym wyborem są rusztowania aluminiowe. Jednak ze względu na stabilne posadowienie i cięższą konstrukcje, tam gdzie panują trudniejsze warunki, bardziej polecane jest stalowe. W zależności od rodzaju inwestycji można podjąć właściwą decyzję. Warto korzystać z najlepszych rozwiązań.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij