Jak unowocześnić spalarnię śmieci, aby spełniała normy europejskie?

Zapotrzebowanie na prąd jest coraz większe. Jednocześnie zwiększa się emisja szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. Czy możliwe jest połączenie tych dwóch kwestii i stworzenie samowystarczalnego obiegu zamkniętego. Jak pokazuje praktyka europejska, choćby nowoczesnej spalarni śmieci w Kopenhadze czy pierwsza tego typu realizacja w Polsce zainicjowana w Rzeszowie przez PGNiG jest to możliwe. Zatem dzięki spalaniu śmieci energia elektryczna i cieplna może być odzyskana. Niewątpliwie termomodernizacja spalarni śmieci to przyszłość, dlatego warto sprawdzić zasady otrzymania pożyczki termomodernizacyjnej.

Termomodernizacja receptą na liczne protesty

Jak wiadomo spalarnie śmieci nie cieszą się dobrą sławą. Choć w warunkach idealnych do atmosfery powinien być uwalniany jedynie dwutlenek węgla i para wodna, to jednak często tak się nie dzieje. Odpady zarówno komunalne, jak i niebezpieczne często nie są poddane całkowitej utylizacji i do atmosfery wydostają się szkodliwe związki. Niewątpliwie niezbędne jest wdrażanie wyspecjalizowanych metod selekcji i oczyszczania odpadów, zanim trafiają do przemiału i późniejszego spalania. Jak pokazują technologie takie jak Instalacja Termicznego Przetwarzania z odzyskiem energii, działalność spalarni może pozwolić zasilić w energię elektryczną całe miasto a nawet okoliczne małe miejscowości. Oczywiście potrzebne jest tu wdrożenie nowoczesnych systemów, które pozwalają na stworzenie procesu sprawnej kogeneracji.

Szansa dla przedsiębiorstw z branży energetycznej

spalarnia odpadówNiewątpliwie zmiana ustawy dotyczącej gospodarki odpadami, która umożliwia przedsiębiorstwom z branży energetycznej na ich ekologiczne wykorzystanie daje szanse na modernizację wielu spalarni komunalnych w Polsce. Oczywiście potrzebna jest tu spora inwestycja, dlatego pomocna może być w takiej sytuacji pożyczka termomodernizacyjna. Dzięki dodatkowym środkom można wymienić piece spalania materiałów ciekłych i stałych na nowocześniejsze, a także zastosować filtry Instalacji Termicznego Przetwarzania z odzyskiem ciepła spełniające normy europejskie.

Wykorzystanie żużlu i pyłu produkowanego przez spalarnie

Nowoczesne systemy europejskie pozwalają na przekształcanie odpadów niebezpiecznych rozpuszczalnych w nierozpuszczalne, które zostają zupełnie zneutralizowane. Odbywa się to dzięki chemicznej stabilizacji, a także spoiw hydraulicznych, m.in. wapna palonego. W spalarniach odpadów komunalnych problemem są żużle u pyły powstające w wyniku spalania. Jednak i z tą kwestią szwajcarskie przedsiębiorstwo „Geodur” jest w stanie sobie poradzić. Żużle muszą być poddawane procesowi waloryzacji, w wyniku którego wytrącane są z nich ferromagnetyki i metale kolorowe. Dzięki takiemu działaniu mogą być wykorzystane jako kruszywa budowlane.

Na co może być wykorzystana pożyczka termomodernizacyjna?

Również budynki znajdujące się przy spalarni śmieci często wymagają termomodernizacji. Mogą być zasilane energią dzięki pracy spalarni o czym była już mowa. Pożyczka termomodernizacyjna może być wykorzystana również na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, aby spełniała wyższe normy w zakresie izolacji. Oczywiście pieniądze mogą być również wykorzystane na poprawę wentylacji i wdrożenie nowoczesnych systemów. Zastosowanie powyższych technologii spełnia normy europejskie i może prowadzić do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. To pokazuje działalność tego typu spalarni w całej Europie między innymi w Sztokholmie czy Paryżu.

Warto zauważyć, że modernizacja istniejących oraz budowa według europejskich standardów nowych spalarni śmieci jest bardzo potrzebna. Argument ekologów o tym, że przez powstanie spalarni Polakom nie będzie chciało się segregować odpadów, gdyż i tak pójdą na przemiał wydaje się chybiony. Wszak lepiej aby były one zneutralizowane niż składowane przez dziesiątki lat. Skorzystanie z dofinansowania na termomodernizację jest szansą dla wielu przedsiębiorstw zajmujących się utylizacją odpadów komunalnych i przemysłowych. Maksymalna kwota może wynieść nawet milion złotych, a okres pożyczkowy nawet 120 miesięcy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij