jak wykonać fundament z bloczków betonowych

Jak wykonać fundament z bloczków betonowych?

Fundament pełni niewątpliwie jedną z najważniejszych funkcji. Odpowiada za nośność całej konstrukcji. Dlatego też jego wykonanie ma duże znaczenie także dla późniejszych prac. Jeżeli już na etapie fundamentu dojdą błędy, to trzeba się liczyć z tym, że koszty inwestycji diametralnie wzrosną. Dziś podpowiemy Wam, jak wykonać fundament z bloczków betonowych.

Dlaczego bloczki betonowe to dobry wybór na fundament?

Fundamenty, które budowane są z bloczków betonowych cieszą się niesłabnącą popularnością. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że materiał ma wiele świetnych cech. Można z niego wykonać fundamenty w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych czy nawet wielokondygnacyjnych. Do tego wszystkiego bloczki betonowe bardzo dobrze izolują. Zapobiegają przedostawaniu się chłodnego powietrza z zewnątrz, co zmniejsza koszty, choćby ogrzewania. Na termoizolacyjności zalety się jednak nie kończą. Klocki z betonu są proste w montażu. W znaczący sposób można przyspieszyć pracę, gdyż wykorzystując je nie trzeba deskować fundamentów, a potem zalewać betonem. Należy jeszcze wiedzieć, że bloczki betonowe są niezwykle wytrzymałe, odporne na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć czy wodę.

Jak wykonać fundament z bloczków betonowych?

Budowanie fundamentów z bloczków jest zdecydowanie łatwiejsze niż budowanie fundamentów przy zastosowaniu wylewki betonowej. Przed samym postawieniem fundamentów należy zadbać o wykop. Powinien być on zabezpieczony. Po usunięciu wierzchniej warstwy ziemi trzeba wykopać szeroki tunel wokół konturów. Jego szerokość powinna wynosić ok. 1 metra. Na podstawie projektu należy też wykopać odpowiednią głębokość. Zasadniczo najczęściej stosuje się szerokość dna na poziomie 1,5 metra. Do zabezpieczenia należy zastosować deski bądź szalunki z metalu. Oczywiście już na etapie projektowania trzeba uwzględnić rodzaj szalunków. Należy wziąć pod uwagę poziom wody gruntowej czy nacisk ścian nadziemia. Nawet w trudnych warunkach klocki z betonu bardzo dobrze się sprawdzą. Po obliczeniach dotyczących ilości bloczków betonowych niezbędnej do wykonania fundamentu, można już przejść do ich układania. Podpora z bloczków betonowych rzeczywiście będzie solidna, choć pamiętajcie, że należy jeszcze zastosować zaprawę, ewentualnie specjalistyczne kleje.

fundament z bloczków betonowych

Jak zadbać o izolację termiczną?

O tym jak wysokie są rachunki za ogrzewanie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Nawet w nowym domu może się okazać, że dochodzi do dużych ucieczek ciepła, co podnosi wysokość rachunków. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o izolację termiczną i to już na etapie budowania fundamentów. Należy wybrać więc właściwy styropian. Wielu fachowców poleca polistyren ekstrudowany. Samo jego ułożenie również jest bardzo proste. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że jego cena nie jest bardzo niska, ale z drugiej strony, to inwestycja, którą warto ponieść, bo bardzo szybko się zwraca. Cechuje go duża wytrzymałość. Nie wykazuje też podatności na odkształcenia. Może być wykorzystany nawet tam, gdzie występują duże obciążenia zarówno statyczne, jak i dynamiczne.

Ile warstw klocków z betonu należy zastosować na fundament?

Inwestor musi też podjąć decyzję dotyczącą ilości warstw bloczków betonowych. Oczywiście w tym celu warto skontaktować się z fachowcami, którzy skutecznie doradzą. Obecnie uważa się, że lepiej podwyższyć warstwę bloczków fundamentowych, gdyż dzięki temu samo podsypywanie ziemią i tak podniesie poziom terenu. Standardowo stosuje się 6 warstw. Natomiast w miejscach, gdzie humus sięga na wysokość 40 bądź 50 cm najlepiej zastosować 7 warstw. Można też sprawdzić projekt zagospodarowania przestrzennego. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę wykop i wieniec. Sytuacja może być inna jeżeli teren jest bardzo nierówny. Jak więc widzicie bloczki betonowe do budowy fundamentów sprawdzą się wręcz idealnie. Dzięki nim można uzyskać naprawdę mocne fundamenty i to względnie szybko. Pamiętajcie, aby pracę zlecić profesjonalistom. Dzięki takiemu rozwiązaniu można przyspieszyć tempo prac budowlanych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij