Kiedy może wystąpić łuszczyca skóry? Jakie rodzaje schorzenia wyróżniamy i jak je leczyć?
Łuszczyca to jedna z tych chorób autoimmunologicznych i skórnych, która jest naprawdę uciążliwa i może utrudniać chorym życie. Jednak z tym schorzeniem można żyć i normalnie funkcjonować. Warto poznać rodzaje łuszczycy, dowiedzieć się kiedy może wystąpić, a także jak leczyć jej objawy.
Kiedy może wystąpić łuszczyca?
Choć w większości przypadków łuszczyca pojawia się w wieku dziecięcym, co ma związek z dziedziczeniem tej choroby, to jednak są osoby, u których łuszczyca występuje dopiero w wieku dorosłym, a nawet dojrzałym, czy senioralnym – w wieku od 50 do 70 lat. Jak często występuje łuszczyca skóry? Możliwość zachorowania na łuszczycę zależy w dużej mierze od tego, czy u któregoś z rodziców wystąpiły jej objawy. Jeżeli żaden z rodziców nie zmaga się z łuszczycą, to ryzyko wystąpienia choroby jest równie 2%. Gdy choruje ojciec lub matka, to wzrasta do 10-20%. Kiedy oboje rodzice mają łuszczycę, to u dziecka wystąpi ona z prawdopodobieństwem wynoszącym 50-70%.
Rodzaje łuszczycy – czym się charakteryzują się zmiany łuszczycowe?
Wyróżniamy zasadniczo dwa rodzaje łuszczycy. Pierwszy to łuszczyca typu I, czyli związana z predyspozycją genetyczną. Najczęściej pojawia się już w wieku dziecięcym, choć zdarza się, że może wystąpić do 40 roku życia. Ten rodzaj łuszczycy cechuje cięższy przebieg niż łuszczycę typu II. która określana jest jako łuszczyca dorosłych. Na wystąpienie łuszczycy wpływ mają nie tylko czynniki genetyczne, ale również immunologiczne i środowiskowe. W przypadku tych ostatnich katalizatorem do wystąpienia objawów może być choćby przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, beta-blokerów czy cymetydyny, a ponadto stres, palenie tytoniu, picie alkoholu, ciąża, poród czy menopauza. Łuszczyca najczęściej występuje na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy, czy okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Rzadziej obejmuje całą powierzchnię ciała. W początkowej fazie choroby pojawia się wykwit pierwotny, czerwonobrunatna grudka o średnicy do 2 cm. Zmiany dojrzałe są pokryte srebrzystymi łuskami. Gdy zdrapana zostaje łuska ukazuje się powierzchnia jakby pokryta woskiem, a także drobne kropelkowe krwawienia. Wyróżniamy też odmiany łuszczycy, a mianowicie zwyczajną, krostkową (z krostkami z wydzieliną ropną) bądź stawową, a ponadto kropelkową, wysiękową (występującą w fałdach skórnych), owłosionej skóry głowy.
Jak leczyć objawy łuszczycy, by skutecznie je cofnąć?
Leczenie objawów łuszczycy może być długotrwałe, ale skuteczne. Oznacza to, że czasowo można doprowadzić do dłuższej remisji, ale oczywiście choroba nie jest całkowicie uleczalna. Może nawracać pod wpływem drażniących czynników, których należy unikać. Przy leczeniu objawów łuszczycy stosuje się przede wszystkim preparaty na bazie kwasu salicylowego lub mocznika, cygnolina, glikokortykosteroidy, dziegcie czy analogi witaminy D3. Dobrze może sprawdzać się fototerapia albo terapia retinoidami. Warto stosować kosmetyki zawierające humektanty i emolienty. Dzięki temu można ograniczać dodatkowo widoczność i występowanie wykwitów skórnych, a dodatkowo niwelować objawy takie jak choćby uporczywy świąd. Należy pamiętać, że do nawrotu objawów może doprowadzić palenie tytoniu. Wysuszające działanie ma także alkohol. Nawet wystąpienie infekcji może doprowadzić do nawrotu objawów skórnych. Nie pozostaje zatem nic innego jak stosować odpowiednie leki i kosmetyki łagodzące zmiany.