Na jakich stanowiskach w kopalni najczęściej pracują kobiety

Na jakich stanowiskach w kopalni najczęściej pracują kobiety?

Od kilku lat kobiety dzięki zniesieniu w Polsce Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 45 i art. 8 ust. 4 Europejskiej Karty Społecznej mogą podobnie jak mężczyźni wykonywać zawód górnika. Choć na razie decydują się na to raczej nieliczne, to cieszą się szacunkiem, wszak skończyły te same studia co panowie, czyli Górnictwo i Geologię. Trzeba jasno zaznaczyć, że kopalnie dostosowują swoją infrastrukturę, np. łaźnie, a także odpowiednią odzież roboczą do kobiet. Kobiety mogą liczyć również na profesjonalne robocze buty damskie, np. kalosze do pracy pod ziemią, a także antypoślizgowe buty skórzane. Warto zatem przyjrzeć się, na jakich stanowiskach pod ziemią i nad ziemią pracują w kopalniach kobiety.

Dział mierniczo-górniczy

Kobieta w kopalni może być mierniczym i są już pojedyncze panie pracujące na tym stanowisku. To bardzo odpowiedzialna praca, gdyż wyznacza ona kierunki drążenia nowych korytarzy. Mierniczy kontroluje również wyrobiska w tym zakresie. Panowie powoli przyzwyczajają się do widoku pań pod ziemią i tego, że jedyną kobietą czuwającą nad ich pracą nie jest już święta Barbara. Oczywiście praca mierniczego nie wymaga codziennych zjazdów. Kobieta zjeżdżająca pod ziemię musi oczywiście posiadać odpowiedni strój roboczy. Wskazana jest koszula flanelowa, a także spodnie drelichowe. Niezbędne są również solidne i wyposażone w antypoślizgową podeszwę buty robocze damskie. Mierniczy wykonuje swoją pracę również na powierzchni. Do jego podstawowych zadań należy sporządzanie map wzajemnego położenia wyrobisk w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Niedokładne pomiary mogą prowadzić do połączenia wyrobiska z uskokiem, albo zawodnioną częścią kopalni.

Panie geolożki w kopalni

Są kobiety, które po Górnictwie i Geologii decydują się na pracę geologa w kopalni. To kolejne bardzo odpowiedzialne stanowisko. Nie wymaga codziennego zjeżdżania pod ziemię, a większość pracy geolog wykonuje na powierzchni. Geolog zajmuje się profilowaniem wyrobisk i ścian, nadzoruje odwierty w ścianach. Oczywiście zajmuje się również szczegółowymi pomiarami uskoków i zaburzeń geologicznych. Ponadto mierzy wypływy wody, a także bada dokumentację. Zajmuje się również projektami geologicznymi, operatami ewidencyjnymi czy też projektami zagospodarowania złoża.

Sztygarki – czy kobieta może nadzorować pracę pod ziemią?

W kopalniach zdarzają się również sztygarki, a nawet pojedyncze pracujące na stanowisku nadsztygara. Oczywiście jest to osoba dozoru średniego, która zajmuje się nadzorem nad podległymi pracownikami i rozdzielaniem prac. Musi być również w stałym kontakcie z kierownikiem i nadsztygarem w danym dziale ruchu górniczego. Do obowiązków każdego sztygara, także kobiety należy również wypełnianie książki raportowej, która zostaje zatwierdzona przez nadsztygara. Niektórzy mężczyźni twierdzą nawet, że lepiej im się pracuje, kiedy zadania rozdziela kobieta. Choć jest również wielu patrzących na kobiety pod ziemią z lekkim politowaniem. Niewątpliwie każda kobieta-sztygar ma jednak takie same obowiązki jak mężczyzna na jej stanowisku i również musi wykazać się wiedzą czy zdać potrzebne egzaminy zatwierdzające i należy jej się szacunek.

Inspektor do spraw tąpań

Zjawiskiem tąpań i wstrząsów na kopalni zajmuje się stacja geofizyki-górniczej. W niej pracują między innymi inspektorzy do spraw tąpań. Dla niewtajemniczonych możemy wyjaśnić, że tąpania to zniszczenia skał otaczających wyrobisko na skutek dużego ciśnienia górotworu. Wbrew pozorom skały różnią się między sobą skłonnością do tąpań. Dochodzi do nich między innymi na skutek naprężeń powstałych w wyniku eksploatacji pokładu. Inspektor do spraw tąpań ma za zadanie monitorować te zjawiska i wykrywać ewentualne zagrożenia. Na tym stanowisku również pracują kobiety.

Praca w kopalni niewątpliwie jest trudna i wymagająca. Warunki wysokiej temperatury i jednocześnie znacznej wilgotności sprawiają, że potrzeba znacznej wytrzymałości do jej wykonywania. To dlatego kobiety nie są dopuszczane do najcięższych prac, takich jak ta na przodku. Niemniej jednak mogą one pracować na wielu odpowiedzialnych stanowiskach na równi z mężczyznami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij