Niezbędne badania dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym

Kiedy kobieta osiąga 40 roku życia nieuchronnie wkracza w wiek okołomenopauzalny lub premenopauzalny. Dlatego powinna pamiętać o wielu regularnych badaniach. Przede wszystkim istotne znaczenie mają badania ogólne, czyli wizyta u lekarza pierwszego kontaktu przynajmniej raz do roku, który osłucha serca i płuca, a także zmierzy tętno. Sprawdzi również węzły chłonne zarówno szyjne, jak i pachowe. Przypomni również o corocznej wizycie u ginekologa, a w razie konieczności skieruje na kolejne badania. Z wiekiem nasze zmysły stają się mniej wyostrzone i jest to proces nieuchronny, który w szczególności dotyczy wzroku i słuchu. Dlatego warto również wybrać się do centrum okulistycznego na badania.

Po pierwsze: coroczne badania profilaktyczne

badanie lekarskieWarto rozpocząć od tych badań które powinny być wykonywane raz do roku. Jest to oczywiście morfologia krwi i OB. W kalendarzu trzeba zaplanować również badanie moczu. Bardzo ważne są coroczne wizyty u ginekologa. W wielu premenopauzalnym wręcz niezbędne. W tym okresie znacząco bowiem zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory jajników, piersi czy endometrium. W czasie rutynowej wizyty powinna zostać wykonana cytologia. Oczywiście ginekolog zapyta również o samopoczucie. Jeśli wystąpiły już pierwsze objawy klimakterium, to pomoże sobie z nimi poradzić, np. poprzez dobór odpowiednich leków wspomagających czy witamin. Zatem pomocna może być również wizyta u dietetyka. Po 40 roku życia metabolizm znów zwalnia, zatem konieczne jest zrewidowanie swojego jadłospisu i wyrzucenie z niego tego, co absolutnie nie jest potrzebne.

Po drugie: badania wykonywane raz na dwa lata

Jeśli chodzi o badania, które kobieta po 40 roku życia powinna wykonywać raz na dwa lata, to wśród nich jest badanie piersi, zarówno USG, jak i mammografia. Oczywiście tutaj podobnie jak w przypadku wielu badań dodatkowych trzeba za nie zapłacić. Mammografia jest bowiem refundowana dopiero po 50 roku życia. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety przed klimakterium wymagają kontroli poziomu hormonów. Chodzi przede wszystkim o hormony tarczycy, gdyż ich nieprawidłowy poziom ma wpływ między innymi na płodność, a przecież kobiety po 40 roku życia niejednokrotnie starają się jeszcze o dzieci. Ważne są także badania poziomu glukozy we krwi, gdyż cukrzyca typu II może objawić się w niespodziewanym momencie. Niezwykle ważna jest także kontrola poziomu cholesterolu. Warto również wykonać badanie na obecność krwi utajonej w kale, a także badanie markerów nowotworowych.

Po trzecie: badanie wzroku i słuchu

badania medyczneWzrok po 40-tce może wyraźnie się pogorszyć. Jeśli zauważasz u siebie, choć drobne zmiany w ostrości widzenia, to czym prędzej powinnaś odwiedzić centrum okulistyczne w Warszawie. Ogólne badanie wzroku przy pomocy tablicy, a także dokładne sprawdzenie parametrów siatkówki i ocena dna oka pozwalają zdiagnozować choroby takie jak jaskra, zaćma czy nawet cukrzyca. Oceniane jest także ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jest ono niezwykle istotne w przypadku wykonywania zabiegów na oczy, również tymi mającymi na celu korekcję wzroku. W centrum okulistycznym można wykonać wszystkie niezbędne badania zarówno standardowe, jak i dodatkowe. Z niego warto udać się do poradni leczenia wad słuchu, gdzie można wykonać badanie, które wykaże czy ma się do czynienia z ubytkiem słuchu i jak znaczącym.

Po czwarte: regularne wizyty stomatologiczne

Niezależnie od wieku bardzo istotne są regularne wizyty stomatologiczne. Jednak faktem jest, że z wiekiem stan uzębienia się pogarsza, może wystąpić parodontoza i choroby przyzębia, dlatego niezbędne jest sprawdzanie stanu uzębienia przynajmniej raz na pół roku. Niestety ciągle wiele kobiet decyduje się na wizytę u dentysty dopiero wtedy, gdy odczuwają dolegliwości bólowe bądź zauważą u siebie regularne krwawienie dziąseł. Chodzenie na wizyty stomatologiczne może znacząco pomóc uniknąć problemów z zębami, dlatego nie warto unikać wizyt. Warto zauważyć, że coraz więcej osób w starszym wieku decyduje się również na leczenie ortodontyczne. Oczywiście w tym przypadku nie ma przeciwwskazań, aby założyć aparat około 40 roku życia, jednak zęby koniecznie muszą być zdrowe.

Dbanie o swoje zdrowie pozwala bardziej łagodnie przejść okres klimakterium. Zatem nie należy zaniedbywać regularnych badań.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij