Obuwie robocze, które zapewnia bezpieczeństwo w pracy – czym powinno się charakteryzować

Obuwie robocze, które zapewnia bezpieczeństwo w pracy – czym powinno się charakteryzować?

Bezpieczeństwo w pracy jest najważniejsze zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy, wszak wypadki mogą wiązać się z wypłatami wysokich odszkodowań, gdzie ponosi się podwójną stratę, gdyż na dłuższy czas traci się pracownika, którego trzeba zastąpić innym, a ponadto konieczne jest zadośćuczynienie pieniężne. Zatem niezbędne jest opracowanie regulaminów i zasad bezpieczeństwa, a także zapewnienie wszystkich możliwych środków ochrony. Zatem niezbędne jest zarówno odpowiednia odzież robocza, np. taka, która jest trudno palna i antyelektrostatyczna i sprawdzi się w pracach, gdzie istnieje ryzyko porażenia prądem, a także ochronne obuwie robocze, jak np. gumowce robocze ze wzmocnieniami.

Podeszwa antypoślizgowa i chroniąca przed wysokimi temperaturami oraz środkami chemicznymi

buty robocze antypoślizgowe

Upadki na śliskiej nawierzchni zdarzają się w pracy, dlatego absolutną podstawą tam, gdzie istnieje ryzyko powstawania np. oblodzeń, co może mieć miejsce przy wejściach do chłodni, konieczne jest stosowanie obuwia roboczego antypoślizgowego. Tu doskonale sprawdzą się profesjonalne gumowce robocze, wyposażone w podeszwę o takich właściwościach, a także dodatkowe ocieplenie. W miejscach, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z bardzo wysoką temperaturą i oparzeń, poza odpowiednią odzieżą konieczne jest stosowanie obuwia roboczego z podeszwą chroniącą przed wysokimi temperaturami. Najlepiej sprawdzają się tu podeszwy gumowe i kauczukowe. Podeszwa powinna chronić również przed środkami chemicznymi, tam gdzie istnieje ryzyko kontaktu z nimi, np. w laboratorium chemicznym bądź magazynie z substancjami chemicznymi.

Wzmocnienia w przedniej części cholewki oraz w podeszwie

Kolejne cechy obuwia, która zapewniają bezpieczeństwo to wzmocnienia, które mogą ochronić przed upadkiem na stopę ciężkiego przedmiotu bądź też jej przebiciem. Takie zabezpieczenia potrzebne są na magazynach, szczególnie tych średniego i wysokiego składowania, czy też placach budowy. Podnosek może być wykonany z metalu lub materiału kompozytowego, podobnie jak wkładka antyprzebiciowa. Obuwie bezpieczne z takimi wzmocnieniami powinno zapewniać ochronę przed uderzeniem z mocą 200 J, a także ściskaniem o sile 15 kN.

Amortyzacja w pięcie i odpowiednie wzmocnienia zapobiegające urazom stawu skokowego

Następną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest amortyzacja w pięcie oraz budowa obuwia zapobiegająca urazom stawu skokowego. W niektórych profesjach w tym celu stosuje się obuwie z wyższą cholewką. Skręcenia to częste urazy dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiednią budowę obuwia roboczego. Z pewnością takie obuwie jest istotne dla wszystkich służb mundurowych, gdzie obuwie musi być wygodne i zapewniać stabilność.

Struktura metal free z podeszwą antyelektrostatyczną

buty robocze

Są takie profesje, gdzie z powodu ryzyka porażenia prądem stosuje się obuwie metal free, które w żaden sposób nie przewodzi prądu, a dodatkowo odprowadza ładunki elektryczne dzięki podeszwie antyelektrostatycznej. Obuwie pozbawione metalowych elementów stosowane jest również często na produkcji, gdzie zakazane jest wnoszenie wszelkich metalowych elementów. Odzież i obuwie bezpieczne w połączeniu z przestrzeganiem procedur w pracy mogą uchronić przed porażeniem prądem.

Materiał, który zapewnia komfort termiczny

Cechą obuwia roboczego, która wpływa na zapewnienie bezpieczeństwa jest również materiał z jakiego została wykonana cholewka. Tam, gdzie praca wymaga znoszenia bardzo niskiej temperatury i wysokiej wilgotności mogą sprawdzić się antypoślizgowe profesjonalne gumowce robocze z ocieplaczem. Doskonałym wyborem będą również trzewiki z dodatkowym ociepleniem. Pracownicy chłodni, czy Ci, którzy w okresie zimowym muszą wykonywać swoje obowiązki na zewnątrz muszą być odpowiednio chronieni przed odmrożeniami.

Profesjonalne obuwie robocze, takie jak gumowce robocze, trzewiki czy półbuty mogą posiadać dodatkowe właściwości zapewniające bezpieczeństwo w pracy. Obuwie, które nie posiada jakichkolwiek dodatkowych zabezpieczeń przed różnymi zagrożeniami występującymi w pracy nie może być nazywane bezpiecznym. Na środkach ochrony bezpośredniej pracowników nie można oszczędzać, wszak najcenniejsi dla przedsiębiorstwa powinni być ludzie, którzy pracują na jego sukces i prestiż.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij