Poznaj dietę sushi – czy warto ją stosować?

Dieta sushi jest znana od wieków, a pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w VI wieku. Najbardziej rozpowszechniona została ona przez Japończyków, którzy znacznie uprościli sposób jej przygotowywania. Przede wszystkim zamiast sfermentowanej ryby zaprawianej w soli i occie zaczęli używać dziś nieodłącznego składnika tej potrawy, a mianowicie octu ryżowego, którym to skrapiany jest ryż do sushi nadając mu charakterystycznego rybiego zapachu. Pewną odrazę w niektórych budzi używanie do sushi surowych składników. Warto zatem dowiedzieć się czy spożywanie sushi jest bezpieczne i zdrowe oraz czy warto sięgnąć po catering dietetyczny?

Sushi – co mamy do wyboru?

sushi z łososiaWarto podkreślić, że sushi występuje w wielu rodzajach, a spośród nich najbardziej popularne są maki. To ryż ze składnikami wewnątrz, które są pokrojone w cienkie paseczki, a także rybą lub owocami morza, które zawinięte są w liść nori. To algi morskie, które są niezwykle zdrowe. Kolejnym rodzajem sushi jest uramaki, czyli odwrócone maki, tu ryż zaprawiony w occie znajduje się na zewnątrz, a w środku jest zwinięty liść nori. Bardzo popularne jest również gunkanmaki, która jest kulką ryżową owiniętą paskiem nori, w taki sposób, że tworzą koszyczek-łódeczkę. Bardzo wytwornym rodzajem sushi jest Tamarizushi, czyli kuleczki ryżu pokryte świeżą rybą i ułożone w jedwabnej ściereczce. Rodzajów sushi jest naprawdę sporo. Różnią się kształtem i kolejnością składników. Rolki nori bywają również zastępowane przez inne wodorosty.

Czy sushi jest zdrowe?

Niewątpliwie sushi uchodzi za bardzo zdrową potrawę. Trudno wszak znaleźć otyłego Japończyka żywiącego się kuchnią regionalną. Swoją doskonałą formę i długowieczność zawdzięczają oni właśnie jedzeniu potraw z wodorostami, wasabi, czyli japońskim chrzanem, a także marynowanym imbirem, który tradycyjnie przygryzany jest po każdym kęsie sushi. Warto również obalić mit, że sushi wykonywane jest jedynie z surowej ryby. Tradycyjne sushi rzeczywiście przygotowywane jest ze specjalnie zaprawianej w soli i ryżu surowej ryby, jednak wraz ze zwiększeniem zainteresowania kuchnią japońską sushi zaczęło ewoluować. Obecnie używa się do niego także ryb wędzonych i grillowanych, ale nigdy smażonych. Jak wiadomo smażone ryby nie są korzystne dla naszego zdrowia zwłaszcza, te smażone w głębokim tłuszczu. Zatem sushi rzeczywiście może być zdrowe i niekoniecznie przygotowywane z całkowicie surowej ryby. Dla Europejczyków polecane jest sushi z wędzonym łososiem, ale musi być to łosoś atlantycki, a także tuńczykiem bądź makrelą. Ryby można podawać w sushi również w formie grillowanej. Odmianą sushi jest sashimi. To właśnie to najbardziej pierwotne sushi przygotowywane ze świeżych ryb. Jest jednak również odmiana sashimi z tofu i dodatkami warzywnymi. Można natknąć się także na sushi z majonezem, to prawdziwa zbrodnia w przypadku sushi, gdyż w ten sposób dostarczamy pustych kalorii i cholesterolu. Zatem wybierając catering dietetyczny należy sprawdzać w jaki sposób przyrządzane jest sushi i warto o to pytać. Oczywiście prawdziwe sushi powinno być przygotowane przez sushi masterów, którzy wiedzą jak je przygotować, by było bezpieczne i zachowało składniki odżywcze.

Jakie składniki odżywcze dostarczamy jedząc sushi?

sushi wakabiJak wiadomo ryż jest źródłem potasu, jak również magnezu, żelaza, cynku, witamin B i E oraz błonnika. Ryby są źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin D i B, a także fosforu i selenu. Tego ostatniego składnika często brakuje w diecie wielu osób. Oczywiście ryby do przyrządzenia sushi muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła. Tylko wtedy spożywając catering dietetyczny nie dostarczamy wraz z pokarmem szkodliwych metali ciężkich, jak ołów, kadm, czy rtęć. Algi morskie są źródłem żelaza, wapnia, a także witamin C, E, B, beta-karotenu, pełnowartościowego białka, a co bardzo ważne również jodu. Jod to pierwiastek deficytowy w diecie Europejczyków, a bardzo ważny z punktu widzenia utrzymania zdrowia, szczególnie układu hormonalnego i nerwowego.

Czy warto jeść sushi?

Przedstawione twarde fakty wyraźnie wskazują na to, że warto sięgać po sushi. Nie trzeba jeść go w bardzo ortodoksyjnej formie i można wybrać rybę wędzoną. Oczywiście należy pamiętać by poza tradycyjnym sosem sojowym sushi nie zawierało dodatku zawiesistych sosów, które nie powinny się w nim znaleźć. Warto zwrócić uwagę na fakt, że odpowiednio przygotowane sushi jest niskokaloryczne, co z pewnością ucieszy wszystkich będących często na diecie. Dostarcza niezbędnych składników odżywczych dlatego może być podstawą diety.

Należy pamiętać, że sushi nie powinno być jedynym składnikiem diety. Trzeba ją bowiem wzbogacić o warzywa owoce, nabiał, a także produkty pełnoziarniste. Oczywiście wszystkie te elementy mogą znaleźć się w sushi, jednak posiłki trzeba odpowiednio bilansować.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij