Uprawa warzyw przez cały rok. Czy lepiej prowadzić ją w tunelu foliowym czy w szklarni przydomowej

Uprawa warzyw przez cały rok. Czy lepiej prowadzić ją w tunelu foliowym czy w szklarni przydomowej?

Któż z nas nie marzy o zawsze świeżych i zdrowych warzywach? Posiadając miejsce na działce przy domu można na niej postawić tunel foliowy do ogrodu lub szklarnię. Warto wiedzieć, że ta druga konstrukcja, gdy jej wielkość przekracza 25 m2 musi zostać zgłoszona w starostwie powiatowym. My dziś spróbujemy porównać obydwa rozwiązania w kwestii uprawy warzyw przez cały rok. Na które lepiej się zdecydować?

Szklarnia – kiedy się sprawdza?

Jak wiadomo szklarnia jest obiektem fundamentowanym. Mamy w niej zarówno nawodnienie, jak i zacienienie. Można dzięki ogrzewaniu utrzymywać w niej stałą temperaturę przez cały rok. Z tego względu nadaje się do upraw całorocznych. Bardzo często uprawia się w niej rośliny ciepłolubne. Najczęściej w przydomowych szklarniach chcemy mieć ogórki, paprykę czy pomidory, ale również dynie bądź winorośl.

Z jakich materiałów najlepiej zbudować szklarnię?

Jeśli chodzi o konstrukcję szklarni to mamy kilka rodzajów materiałów do wyboru. Może być to drewno. Najczęściej jednak tego typu szklarnie mają charakter dekoracyjny i uprawia się w nich np. egzotyczne kwiaty. Innym rozwiązaniem jest konstrukcja stalowa. Oczywiście stal jest ocynkowana, co ma zapobiec rdzewieniu, wszak warunki atmosferyczne bywają bardzo różne. Taka konstrukcja jest trwała i odporna na uszkodzenia. Dobrym wyborem jest także lżejsze aluminium. Ważne jest także wypełnienie konstrukcji, jak sama nazwa wskazuje ze szkła. Jednak wbrew pozorom tutaj również możliwości jest więcej. W szklarni można wykorzystać szkło hartowane, polistyrenowe, mineralne lub akrylowe. Może być wyposażone w specjalne filtry, które ograniczają dostęp promieniowania UV. Szklarnie ze szkła najlepiej nadają się do uprawy roślin ciepłolubnych. Ściany szklarni mogą być wykonane również z poliwęglanu. Ten materiał jednocześnie przepuszcza promienie słoneczne i blokuje promieniowanie ultrafioletowe. Warto również zwrócić uwagę, że jest to rozwiązanie gwarantujące większą estetykę niż w przypadku szklarni pokrytych szkłem.

Do jakich upraw sprawdzi się tunel foliowy do ogrodu?

Decydując się na tunele foliowe możemy uprawiać warzywa i owoce od wiosny do jesieni. Tunel foliowy także może być dogrzewany, jednak nie można osiągnąć stałej całorocznej temperatury, jak w przypadku fundamentowanej szklarni. Niemniej jednak chcąc uprawiać rośliny gruntowe w ogrodzie można zdecydować się właśnie na taką konstrukcję. Jej zaletą jest mobilność. Oczywiście trzeba ją ustawić w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów, najlepiej przy południowej ścianie budynku, w miejscu, gdzie przez długi czas w ciągu dnia świeci słońce. Szkielet tunelu foliowego do ogrodu może być aluminiowy albo wykonany z rurek PVC. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniej folii, która ma zatrzymywać szkodliwe promieniowanie UV, a jednocześnie przepuszczać ciepło. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na system wentylowania. Najlepiej sprawdzają się tunele foliowe z wywietrznikami bocznymi i dachowym, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Brak wentylacji może przyczyniać się zarówno do chorób grzybowych, jak i obumierania roślin, dlatego ma to bardzo istotne znaczenie.

Co wybrać do przydomowego ogrodu – tunel foliowy czy szklarnię?

Wybór pomiędzy tunelem foliowym i szklarnią zależny jest przede wszystkim od tego na jaką skalę chcemy prowadzić nasze uprawy. Jak wiadomo szklarnia ma tę zaletę, że uprawiać warzywa można całorocznie, jednak jest to równocześnie niezwykle pracochłonne zajęcie. Ze względu na niemożność przeniesienia szklarni, trzeba baczną uwagę przywiązywać do nawożenia, a w przypadku chorób grzybowych, oczyszczenie gleby i dezynfekcja szklarni zajmuje więcej czasu. Tunel foliowy można zawsze przenieść w inne miejsce, oczywiście, jeśli dysponuje się odpowiednio dużą przestrzenią.

Na samym końcu warto poruszyć jeszcze kwestię kosztów. Szklarnia o tych samych wymiarach co tunel foliowy do ogrodu zawsze będzie droższa. Jeśli nie zależy Ci na tym, by zimą uprawiać warzywa, to lepiej zdecydować się na tańsze rozwiązanie. Trzeba również zaznaczyć, że budowa szklarni jest bardziej pracochłonna. Jeśli planujesz otworzyć biznes związany ze zdrową żywnością, to oczywiście inwestycja w szklarnię będzie lepszym pomysłem, gdyż można zamontować cały profesjonalny sprzęt do monitorowania upraw. Zatem, wybór należy do Ciebie. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z uprawą na własny użytek, to warto rozpocząć od mniejszego tunelu foliowego do ogrodu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij