Wszystko, co trzeba wiedzieć o olejowaniu drewna

Jeszcze do niedawna sądzono, że najlepszą formą zabezpieczania drewna jest jego lakierowanie. Dziś jednak podejście to zaczyna się zmieniać. Wszystko za sprawą ekologicznych trendów i stawiania na bardziej naturalne rozwiązania. W związku z tym coraz częściej powierzchnie drewniane zaczynają być olejowane. Stosuje się do tego celu odpowiednie oleje do drewna. Warto zatem wiedzieć, na czym dokładnie polega olejowanie, jakich preparatów powinno się do tego używać oraz z jakimi zaletami wiąże się ta metoda impregnacji drewna.

Na czym polega olejowanie drewna?

Drewno to bardzo mocny, odporny i wytrzymały materiał. Nie może zatem dziwić, że to właśnie meble z drewna cieszą się największą popularnością. Poza tym drewno prezentuje się niezwykle estetycznie. Jednak nawet tak trwały materiał wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W przeciwnym razie zacznie z upływem czasu niszczeć. Skuteczną metodą zabezpieczenia drewna jest jego olejowanie. Metoda ta polega na nasączeniu drewna naturalnymi, roślinnymi olejami. Ze względu na swoją konsystencję oleje do drewna głęboko wnikają w materiał. Dzięki temu drewno zabezpieczane jest niemal od wewnątrz. Ogromną zaletą tego typu preparatów jest fakt, meble nimi pokryte zachowują swój naturalny wygląd. Poza tym stają się one przyjemne w dotyku, a usłojenie jest jeszcze bardziej podkreślone.

Jakie oleje do drewna stosować?

Na rynku dostępne są różne preparaty służące do olejowania drewna. Przy wyborze konkretnego środka kierować trzeba się przede wszystkim jego jakością. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem wybór produktów renomowanych i sprawdzonych producentów. Można tu wymienić choćby takie marki jak OSMO, REMMERS czy KOOPMANS. Zastosowanie preparatów wysokiej jakości da pewność tego, że spełnią one swoje zadanie i w żaden sposób nie zaszkodzą meblom. Co więcej, tego typu oleje do drewna często zawierają w swoim składzie substancje, które skutecznie hamują powstawanie pleśni i chronią drewno przed różnego rodzaju szkodnikami. Ważne jest jednak, aby zawsze wybierać oleje do drewna, których skład opiera się na naturalnych składnikach. Im mniej chemii w tego typu preparatach, tym lepiej.

W jaki sposób olejować drewno?

Wybór odpowiedniego oleju do drewna to jedno, drugie to olejowanie materiału w sposób prawidłowy. Na szczęście nie jest to proces skomplikowany i każdy powinien sobie z tym poradzić samodzielnie. Wszystko zaczyna się od bardzo dokładnego oczyszczenia drewna. Pamiętać trzeba, aby zrobić to bardzo starannie. Na drewnianej powierzchni nie mogą pozostać żadne zabrudzenia. Kiedy drewno będzie już czyste i suche przejść można do samego olejowania. Do tego celu warto wykorzystać pędzel lub miękką ściereczkę. Ważne, aby olej nakładany był zawsze wzdłuż usłojenia. Po nałożeniu oleju na całą powierzchnię należy odczekać mniej więcej godzinę. Jest to czas potrzebny na to, aby preparat wchłoną w głąb drewna. Po tym czasie należy usunąć z powierzchni nadmiar oleju. Można do tego wykorzystać zwykły ręcznik papierowy. Po tej czynności znów odczekać trzeba godzinę. Następnie przejść można do nałożenia kolejnej warstwy oleju. To ile takich warstw należy nałożyć, zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Może być to od dwóch do nawet ośmiu warstw. Istotne jest tu to, jak bardzo meble narażone są na działanie czynników zewnętrznych. Na pewno te kuchenne wymagać będą większej liczby warstw. Olejowanie mebli drewnianych należy oczywiście powtarzać. Najlepiej jest to robić trzy razy do roku. Dzięki temu można mieć pewność, że meble będą skutecznie zabezpieczone.

Szukasz sprawdzonych produktów? Zapraszamy do naszego sklepu: Timber Market – Lazury Remmers

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij