Dlaczego warto starać się o rozwód z orzeczeniem o winie, gdy doszło do przemocy z związku?

Biorąc ślub nikt nie zakłada, że dojdzie do rozwodu. Często ludzie są w siebie tak zapatrzeni i sobą zauroczeni, iż sądzą, że w tym idyllicznym uczuciu będą żyć cały czas. A jednak zauroczenia mijają i przychodzi szara rzeczywistość. Czasami okazuje się, iż partner, którego do tej pory uważało się za ideał jest „przemocowcem”. W takiej sytuacji należy bezwzględnie starać się o rozwód. Jednocześnie nie można iść na kompromisy i należy wystąpić o rozwód z orzeczeniem o winie. Poznajcie zalety tego rozwiązania.

Rozwód z orzeczeniem o winie – co warto wiedzieć?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozpad pożycia, każdy z małżonków może wystąpić o rozwód, który jest ostatecznym rozwiązaniem. Jeżeli przyczyną rozpadu małżeństwa jest przemoc, to ofiara może starać się o rozwód z orzeczeniem o winie. Oczywiście trzeba pamiętać, że jego uzyskanie wcale nie jest łatwe i należy całą winę udowodnić drugiej stronie. Jednocześnie, mając dowody, np. w postaci niebieskiej karty czy obdukcji, można taki rozwód uzyskać w miarę szybko, choć oczywiście ten czas jest dłuższy niż w przypadku klasycznego rozwodu. Jednak takie rozwiązanie wiąże się z pewnymi zaletami i nie chodzi tylko o satysfakcję, iż wina „przemocowca” została potwierdzona przez sąd, lecz można zyskać także inne profity.

Alimenty na rzecz byłego małżonka

Alimenty kojarzą się raczej z kwotami pieniężnymi przeznaczonymi na utrzymywanie dzieci. Jednak w wielu krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych bardzo łatwo można też uzyskać alimenty na siebie po rozwodzie. Co ciekawe także w Polsce coraz więcej spraw kończy się przyznaniem alimentów na byłego już małżonka, który jest ofiarą przemocy. Tutaj musicie wiedzieć, że uzyskując rozwód z orzeczeniem o winie można starać się o alimenty na siebie. Jednocześnie można wystąpić o alimenty nawet po roku, gdy np. sytuacja materialna pogorszyła się i straciło się pracę. Jeżeli więc zastanawiacie się kiedy przysługują Wam alimenty, to powinniście wiedzieć, że ma to miejsce w sytuacji, gdy Wasza stopa życiowa jest znacząco gorsza niż ta, która występowała w czasie małżeństwa, jednocześnie rozwód został orzeczony z winy małżonka.

Jak wygląda podział majątku?

Jeżeli dojdzie do rozpadu małżeństwa z winy jednej osoby, to także podział majątku może wyglądać zupełnie inaczej. W tym przypadku „przemocowiec” może otrzymać mniejszą część. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Sytuacja zależy w dużej mierze od tego, czy na skutek działania „przemocowca” został zaburzony porządek finansowy w domu i doszło do strat materialnych. Dzieje się to w sytuacji, gdy mężczyzna poza tym, że bije żonę duże pieniądze trwoni np. na alkohol czy hazard. W takiej sytuacji sędzia może zasądzić zdecydowanie inny podział majątku, a więc 75-25 dla ofiary. Rzecz jasna dzieje się to tylko w sytuacji w pełni uzasadnionej. Jeżeli mężczyzna nie zaniedbuje rodziny pod kątem finansowym, to podział majątku będzie wyglądał klasycznie, chyba że była ustalona rozdzielność majątkowa. Jeżeli chcecie uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie, pamiętajcie, że warto udać się do adwokata, który pomoże uzyskać dowody obciążające, ale przygotuje też odpowiednie pismo urzędowe. Dzięki temu ograniczy Wasz stres, bo wiadomo, że już sam rozwód do przyjemnych nie należy. Jeżeli szukacie usług adwokackich, kliknijcie link do kontaktu z adwokatem.

Odseparowanie przemocowca

Prawo uległo zmianie na lepsze i znacząco zmieniły się przepisy, znacząco częściej są respektowane i wdrażane. Otóż jeżeli dojdzie do przemocy w domu, ofiara powinna bezwzględnie wezwać policję, gdyż należy jak najszybciej odseparować przemocowca. Może on dostać zakaz zbliżania się do swojej ofiary, zaś ewentualne kontakty z dziećmi będą odbywać się pod nadzorem. Mężczyzna znęcający się nad żoną może zostać aresztowany, ale też eksmitowany ze wspólnego mieszkania. Niestety jeszcze kilka lat temu to ofiary musiały uciekać i często mężczyzna nie wyprowadzał się z domu, a kobieta musiała udać się do domu samotnej matki.

Z przemocą trzeba walczyć i nie należy przemocowcowi pobłażać, dlatego w każdej sytuacji bezwzględnie należy fakt przemocy zgłosić odpowiednim służbom. Natomiast składając pozew o rozwód, należy złożyć wniosek o rozwód z orzeczeniem o winie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij