Zmiany dla przedsiębiorców w podatku VAT, które trzeba znać

Zmiany dla przedsiębiorców w podatku VAT, które trzeba znać

Nowelizacja ustawy o podatku VAT niesie ze sobą zmiany, które wprowadzone zostaną jeszcze w 2019 roku, a także w roku kolejnym. Przedsiębiorcy muszą się na nie przygotować, by nie okazało się, że z powodu niedopatrzeń zostaną obarczeni 100% podatkiem. Wszelkie regulacje, które ulegają zmianie dotyczą zarówno paragonów, jak i faktur wystawianych jednorazowo na kwotę równą lub wyższą niż 15 tys. zł w przypadku niektórych sektorów gospodarki może wyjaśnić pracownik biura rachunkowego. My jednak postanowiliśmy przytoczyć kilka najważniejszych zmian.

Biała lista przedsiębiorców – podatników VAT

długopis fvZastosowanie i wprowadzenie przez rząd tzw. białej listy przedsiębiorców, które będzie miało miejsce w listopadzie ma ograniczyć nieuczciwe transakcje, czyli przelewy jednorazowe na rachunki nie będące na liście szefa KAS na kwotę powyżej 15 tys. zł, które jednocześnie nie zostały zaliczone do kosztów. W przypadku niezgłoszenia kontrahenta w terminie trzech dni od daty wykonania przelewu do Naczelnika Urzędu Skarbowego poniesie koszt VAT razem ze sprzedawcą. Zatem pozostawiona jest pewna furtka na zgłoszenie kontrahenta w odpowiednim momencie i jeśli się go dokona będzie można skorzystać z odliczenia VAT na normalnych zasadach. Rejestr przedsiębiorców ma być aktualizowany codziennie, a w nim mają znaleźć się wszystkie istotne informacje dotyczące firmy, czyli dane o numerach rachunków bankowych, nazwa firmy lub imię i nazwisko właściciela NIP, REGON, PESEL, adres siedziby, imiona i nazwiska osób uprawnionych do występowania w imieniu firmy, prokurentów i wspólników oraz ich numery NIP lub PESEL. Ponadto na białej liście znajdzie się również informacja o datach rejestracji podmiotu jako podatnika VAT, odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru czy przywrócenia do niego. Dzięki białej liście ma być znany aktualny status przedsiębiorcy jako podatnika VAT. Oczywiście niesie to ze sobą pewną niedogodność, gdyż zanim przedsiębiorca prześle kwotę transakcji na wskazany przez kontrahenta rachunek bankowy musi zweryfikować czy zgadza się on z tym, który podany jest na białej liście.

Paragon i kwestia wystawiania do niego faktury

Zmianie ulegają również przepisy według, których faktura może być wystawiona tylko do paragonu zawierającego numer NIP. Do tej pory przepisy nie regulowały tego i przedsiębiorca mógł otrzymać fakturę na zakupiony towar na podstawie paragonu potwierdzającego zakup do trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym został zakupiony. Nieprzestrzeganie tych przepisów będzie wiązało się z karą wynoszącą 100% podatku VAT z transakcji nałożonej na obie strony. W tych przepisach przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie sytuacji, w której przedsiębiorcy, np. z branży budowlanej, czy paliwowej odliczali nienależny im podatek VAT.

Split payment, czyli podatek VAT od transakcji jednorazowych od 15 tys. zł

obliczanie fvSplit payment, czyli podział płatności transakcji obowiązywał będzie od 1 listopada dla wybranych branż. Oczywiście chodzi tutaj o transakcje B2B. Kwota zobowiązania przez nabywcę będzie płacona na dwa rachunki bankowe. Na jeden z nich będzie wpływała kwota netto, zaś na drugi, czyli rachunek VAT – należny podatek VAT. Dotyczy to branży elektronicznej, metalurgicznej, a dokładnie złota, stali, złomu, metali nieżelaznych, a także paliw i tworzyw sztucznych. W sumie split payment objętych jest ponad 150 towarów i usług, gdzie jednorazowa transakcja jest równa lub wyższa niż 15 tys. zł. Tu zatem nie obowiązuje zasada solidarnej odpowiedzialności obydwu stron transakcji, o ile przedsiębiorca wystawiający fakturę nie zapomni o adnotacji na niej o podzielonej płatności, która musi się tam znaleźć, a nabywca nie zapłaci kwoty należnej w inny sposób. W takiej sytuacji obydwu obowiązuje podwojenie stawki VAT widniejącej na fakturze.

VAT-7 i VAT-7K znikają na rzecz JPK_VAT

Dotychczasowo składane deklaracje VAT-7 i VAT-7K zostaną zastąpione przez plik JPK_VAT w pierwszej połowie 2020 roku. Zatem przedsiębiorcy muszą być przygotowani na te zmiany zarówno pod względem merytorycznym, jak i informatycznym. Nowy plik JPK_VAT będzie obejmował zarówno deklarację VAT, jak i ewidencję VAT. Ułatwi to życie przedsiębiorcom, którzy rozliczenie będą mogli wysyłać drogą elektroniczną bez konieczności składania dodatkowo deklaracji.

Wszystkie zmiany w przepisach dotyczących VAT są ogólnodostępne. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej udać się do przedsiębiorstwa takiego jak biuro rachunkowe w Mysłowicach w celu ich wyjaśnienia. Powierzenie swoich rozliczeń profesjonalistom sprawia, że można skupić się na rozwijaniu działalności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij