dokumenty

Działalność nierejestrowana – wszystko co musicie wiedzieć

Osoby nieaktywne zawodowo, bezrobotne, pracujące zawodowo na etacie czy na innych umowach mogą prowadzić działalność nierejestrowaną. Takiej możliwości z wiadomych przyczyn nie mają jedynie przedsiębiorcy. Jest to bowiem tzw. firma na próbę i aby spróbować swoich sił trzeba spełniać pewne kryteria. Jakie? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Działalność nierejestrowana – czy jest kryterium dochodu i jakie warunki trzeba spełnić?

umowaKiedy pojawiła się nowelizacja ustawy Prawo przedsiębiorców i weszła w życie 30 kwietnia 2018 roku wiele osób ucieszyło się, że wreszcie w legalny sposób będą mogli sobie dorobić. Do tej pory bowiem niezależnie od przychodu trzeba było zakładać działalność gospodarczą. Przyjęto, że w ramach nierejestrowanej działalności miesięcznie można osiągnąć przychód w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W roku 2018 było to 1050 zł brutto, rok później 100 zł więcej, a obecnie jest to 1300 zł brutto. W 2021 r. z działalności nierejestrowanej będzie można dorobić do 1400 zł brutto, gdyż minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 2800 zł brutto. Warto wiedzieć, że trzeba jeszcze spełnić pewne kryterium, a mianowicie nie prowadzić działalności gospodarczej od 60 miesięcy, a więc 5 lat. Jednak to srogie kryterium nie dotyczy przedsiębiorców, którzy zakończyli działalność gospodarczą na ponad rok przed wejściem w życie ustawy, a więc ten kto zakończył ją np. 30 marca 2017 roku może bez przeszkód zacząć działalność nierejestrowaną.

Czy prowadzący działalność nierejestrowaną ma obowiązek odprowadzania podatku VAT?

Wiele osób zastanawia się co z obowiązkowym podatkiem od towarów i usług, czyli VAT. Jeśli chodzi o kryterium podmiotowe, czyli odprowadzanie VAT-u od obrotów rzędu 200 tys. rocznie, to oczywiście nie dotyczy ono osób prowadzących działalność nierejestrowaną. Nie mogą one bowiem brutto zarobić rocznie z tej działalności więcej niż 15,6 tys. zł (na rok 2020). Jednak, gdy prowadzący działalność nierejestrowaną sprzedają towary i usługi, które objęte są obowiązkowym podatkiem i zawarte są w ustawie o VAT, to mimo niskich dochodów muszą zostać VAT-owcami i rozliczać się z fiskusem. Tu polecamy biuro rachunkowe. Mysłowice są miastem, gdzie mieszkańcy, a także osoby z innych części Polski mogą skorzystać z usług doświadczonego i rzetelnego biura Biuromda. Samodzielne rozliczanie podatku VAT zmusza do przestrzegania terminów, a korzystając z usług biura trzeba jedynie na czas udostępnić rejestr sprzedaży z danego okresu rozliczeniowego. Gdyż taką ewidencję trzeba prowadzić, choć forma nie jest narzucona. Jest ona obowiązkowa także dla osób, które nie muszą płacić podatku VAT. Ponadto jeśli dane towary muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej, to również w nią trzeba się zaopatrzyć.

Co ze składkami ZUS w przypadku działalności nierejestrowanej?

kalkulatorZwyczajowo osoby prowadzące działalność nierejestrowaną nie muszą płacić składek ZUS. Taka konieczność istnieje wtedy, gdy z kontrahentami zawiera się umowy zlecenie. Zatem, aby tego uniknąć należy zawierać jeśli to możliwe umowy o dzieło. Oczywiście, gdy przekroczy się próg przychodu trzeba zacząć płacić składki ZUS.

Jak szybko trzeba założyć firmę po przekroczeniu progu przychodu i czy można liczyć na preferencyjne warunki?

Gdy w danym miesiącu zarobi się więcej niż przyjęty limit 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w ciągu 7 dni należy założyć firmę. Zatem konieczna jest rejestracja w CEIDG. Trzeba również zgłosić się do ZUS-u jako płatnik składek. Tutaj można liczyć na preferencyjne warunki dla nowych firm. Przez pierwsze pół roku osoba prowadząca wcześniej działalność nierejestrowaną będzie zwolniona z płacenia składek. Potem przez 2 lata będzie płacić tzw. mały ZUS. Zatem jest to jakieś pocieszenie, wszak czasem skok w zarobkach jest tylko chwilowy. I to jest chyba największy minus prowadzenia tego rodzaju działalności.

Firma na próbę może być dobrym pomysłem na dorobienie do wynagrodzenia za etat, czy do emerytury bądź renty. Jest również sposobem na zarobienie czegokolwiek dla osób, które są zarejestrowane jako bezrobotne i nie mają prawa do zasiłku. Warto zatem skorzystać z takiej opcji, pamiętając o limicie przychodów. Być może uda się firmę na próbę przekształcić w działalność z prawdziwego zdarzenia, a wtedy pomoc biura rachunkowego będzie niezbędna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij