Jak dbać o Orliki Zasady pielęgnacji boisk piłkarskich

Jak dbać o Orliki? Zasady pielęgnacji boisk piłkarskich

Mniej więcej od 8 lat trwa program tworzenia „Orlików”, czyli boisk piłkarskich, gdzie mogą szlifować swój talent dzieci z danych miast i regionów. Oczywiście o każde boisko, niezależnie od tego czy jest pełnometrażowe, czy też nie, należy odpowiednio dbać. Niezbędna jest zatem taka pielęgnacja jak w przypadku trawnika. Kluczowe znaczenie ma tutaj jednak odpowiednie nawadnianie, które musi być przeprowadzane przy pomocy pomp hydroforowych, które zapewniają dopływ wody pod odpowiednim ciśnieniem.

Po pierwsze: wertykulacja

Po zimie bardzo ważna jest wertykulacja trawnika, jeśli mamy do czynienia z trawnikiem ukorzenionym. Zatem należy odpowiednio spulchnić ziemię i wpuścić do niej więcej powietrza. Jest to konieczne w przypadku bardzo spoistych gleb, by mogły wniknąć w nie składniki odżywcze, a także woda, wszak nawadnianie w przypadku boisk piłkarskich jest bardzo istotne. Wertykulację można stosować również w sytuacji, gdy zamontowany jest system zraszania, który na ten czas musi zostać zdezaktywowany.

Po trzecie: koszenie murawy piłkarskiej

Mimo, że murawa wykonywana jest z wyselekcjonowanych traw, to rośnie tak samo szybko, jak każdy inny trawnik, dlatego potrzebne jest jej odpowiednio częste koszenie. Tutaj sprawdzi się długość trawy 3,5 cm. Trawa sportowa powinna być utrzymywana na tej wysokości, a koszenie nie powinno przekraczać 30% długości źdźbeł, dlatego musi odbywać się stosunkowo często.

Po drugie: nawożenie i odchwaszczanie

Kiedy już boisko piłkarskie jest odpowiednio napowietrzone potrzeba zasilić je nawozem, by cieszyło nasze oczy pięknym kolorem, zarówno jaśniejszych jak i ciemniejszych pasów. Taki efekt można uzyskać stosując dwa rodzaje mieszanki traw, do których można stosować dokładnie taki sam nawóz do trawników. Najlepiej, jeśli jest to nawóz chwastobójczy. Dzięki temu można pozbyć się ewentualnych chwastów, które mogą się pojawić. Oczywiście można je zredukować nie tylko poprzez takie środki, ale również właściwą pielęgnację, utrzymywanie obojętnego PH trawy i nie dopuszczanie do jej zakwaszenia.

Po trzecie: nawadnianie

Najistotniejsze jest nawadnianie. Przeprowadza się je codziennie, gdyż boisko musi być zawsze przygotowane do treningów. Nowoczesne systemy zraszające wyposażone są w system sterowania, dzięki któremu można dokładnie ustalić czas włączania się zraszaczy. Poza wbudowanymi zraszaczami można stosować systemy mobilne. Zraszacze samojezdne to opcja korzystna pod względem ekonomicznym na małych boiskach, które nie są bardzo intensywnie użytkowane. Inną możliwością może być wybranie trójnoga zraszającego, który można przenosić z miejsca na miejsce. Należy zaznaczyć, że na każdy system nawadniania składa się ujęcie wody wraz z pompownią system rur doprowadzających wodę z pompy hydroforowej do boiska, a także rozprowadzeń pozwalających na nawodnienie całej powierzchni. Ujęciem wody, gdzie używa się pompy hydroforowej może być dowolny zbiornik z którego pozyskuje się wodę, w tym studnia. Oczywiście w zależności od odległości boiska od źródła wody musi być zastosowane urządzenie o odpowiedniej mocy. Nawadnianie musi być przeprowadzane każdego dnia, a nowoczesne systemy potrafią kontrolować wilgotność gleby i dostosowywać do niej intensywność zraszania. Solidne pompy hydroforowe są tu niezbędne.

Po czwarte: szczotkowanie, dosiew trawy i piaskowanie

Bardzo istotne przy pielęgnacji boiska piłkarskiego jest usuwanie obumarłych części roślin, a czyni się to poprzez szczotkowanie. W wyniku takiego zabiegu, a także na skutek eksploatacji boiska widać na nim wyrwane kępy trawy. Taki defekt wymaga natychmiastowego naprawienie, dlatego osoba odpowiedzialna za stan murawy zawsze ma do dyspozycji trawę do dosiewania. Częstszym niż stosowanie nawozów z odchwaszczaczem sposobem na chwasty jest piaskowanie. Musi być ono przeprowadzone po aeracji i wertykulacji, dzięki temu może być skuteczne i wzmocnić system korzeniowy traw.

Pielęgnacja boisk piłkarskich jest czasochłonna, dlatego wynajmowane są do tego celu specjalistyczne ekipy. Przeciętny kibic piłkarski często nie zdaje sobie sprawy ile czasu potrzeba, aby boisko wyglądało tak okazale. Świetne metody mogą być przenoszone również na niewielkie boiska. Dzięki temu mogą one także zachwycać doskonałej jakości murawą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij