Rzutki do darta - poznaj ich podstawowe właściwości i typy

Rzutki do darta – poznaj ich podstawowe właściwości i typy

Dart to sport, który w ostatnich latach zyskuje coraz więcej sympatii w Polsce. Nie ma co się dziwić, dyscyplinę tę cechuje duża prostota. Do gry potrzebujemy jedynie trochę miejsca, tarczę oraz rzutki do darta. Skupmy się tutaj na tym ostatnim aspekcie, czyli na tym, czym rzuca się do tarczy.

Każdy gracz powinien dysponować trzema lotkami, gdyż każde podejście do tarczy to trzy rzuty, z których zlicza się sumę punktów w tarczy. Zagłębiając się w sport, który jest dart pojawia się wiele ciekawostek i niuansów. Jak zbudowana jest lotka? Jakie rzutki mamy do wyboru?

Elementy lotki

W teorii lotka (rzutka) to nieduża i prosta rzecz. Niewielu jednak wie, że na całą lotkę składa się kilka elementów. Zaczynając od grota (ang. point), czyli części, która wbija się w powierzchnię tarczy darterskiej. Przez barrel, tzw. beczułkę, czyli metalowy, najgrubszy i główny element lotki. Kończąc na szafcie (ang. shaft, stem) oraz piórku (ang. flight).

Złożenie tych elementów w całość pozwala na niezachwiany, perfekcyjny lot rzutki do tarczy. Brak któregoś z wymienionych wyżej elementów powoduje, że lotka jest niekompletna, a rzucający nie uzyska zamierzonego efektu w postaci umieszczenia rzutki w tarczy.

Wybór lotek

Tak jak w teorii budowa lotki wydaje się bardzo prosta, tak samo większość myśli o wyborze lotek (rzutek) do gry. Tak naprawdę można wybierać bez liku. Rozpoczynając od prostych i tanich lotek mosiężnych, które często dołączane są gratis do tarcz. Przez rzutki z mniejszą zawartością wolframu (>80%). Kończąc na w pełni profesjonalnych lotkach, które w składzie barrela mają 90% lub więcej zawartości wolframu.

Najtańsze lotki zbudowane są z mosiądzu, czyli stopu miedzi i cynku. Mosiądz charakteryzuje się małą gęstością i niską trwałością, przez co najtańsze lotki często mimo niedużej wagi mają znaczącej wielkości wymiary (długość i średnicę). Takie lotki są jednak idealnym wyborem na samym początku przygody z rzucaniem do tarczy.

Wolfram? Co to jest?

Mówimy tutaj o wolframie, z którego zbudowane są profesjonalne lotki. Ale co to jest wolfram i dlaczego właśnie z niego składają się rzutki najlepszych darterów na świecie? Dawniej metal ten nazywano w Polsce „tungsten”, a w języku angielskim nawet dzisiaj funkcjonuje właśnie pod taką nazwą. Powód dlaczego to właśnie wolfram jest wykorzystywany do produkcji najlepszych rzutek jest prosty. Dzięki niemu są one twarde, a sam „tungsten” ma dużą gęstość, dzięki czemu producenci lotek mają dużą swobodę w kształtowaniu rzutki i jej wagi.

Które lotki wybrać?

W teorii jest to łatwe pytanie. W praktyce wszystko zależy od kilku czynników. Na początek należy sobie zadać pytanie jak długo gramy w darta. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z rzutkami powinny rozpocząć od tańszych modeli mosiężnych. Wraz z biegiem czasu głód gry i profesjonalizacji treningów będzie rósł. Wtedy warto zainteresować się lotkami wolframowymi. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na wymiary oraz wagę barrela. Bo właśnie na te aspekty zwracamy uwagę przy wyborze idealnych dla nas lotek.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij