Jaki garaż wybrać do domu, czyli porównanie modeli wolnostojących

Garażowanie samochodu pod chmurką w dzisiejszych czasach jest już rzadkością, zwłaszcza w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych. Bardzo często budowane są garaże w bryle domu, jednak wiele osób, takie rozwiązanie nie przekonuje, choćby ze względów ekonomicznych, gdyż wolą garaż postawić w nieco późniejszym czasie. Warto zatem porównać ze sobą modele wolnostojące i zastanowić się, który będzie najlepszy.

Istota budowy garażu – szybko, nie za drogo i z zapewnieniem bezpieczeństwa garażowania

Aby chronić samochód przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi decydujemy się na garaż. Mamy do dyspozycji kilka możliwości garaży budowanych w jeden dzień, a nawet kilka godzin. Jeśli zależy nam na czasie, to do wyboru są wiaty garażowe drewniane, garaże modułowe z bloków betonowych albo modele aluminiowe. Te ostatnie, tzw. blaszaki są chyba najgorszym wyborem. Kumulują ciepło, bardzo się nagrzewają w okresie letnim, a także reagują w kontakcie z wilgocią, to znaczy, że mają tendencję do rdzewienia, a to nie pozostaje bez wpływu na garażowany samochód. Blaszaki nie zapewniają również ochrony przed zimnem, gdyż nie są ogrzewane.

Wiaty garażowe lub garaże drewniane – czy to dobry pomysł?

mechanikWśród wolnostojących garaży, jak już wspomnieliśmy możemy zdecydować się na wiaty garażowe. Najczęściej wykonane są one z drewna. Daszek również może być drewniany bądź blaszany. Częściej wiaty stosuje się do przesłonięcia śmietników, jednak zdarza się, że inwestorzy decydują się na garażowanie w taki sposób samochodu. Jednak trzeba pamiętać, że wiata to jednak nie garaż, wszak z każdej lub przynajmniej z dwóch stron mamy dopływ powietrza. Taki element nie chroni również całkowicie przed deszczem, wilgocią czy gradem. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość znalezienia modelu w niskiej cenie, pasuje również do elewacji w stylu rustykalnym, czy z drewnianymi wykończeniami, ale na tym właściwie zalety się kończą. Może być to rozwiązanie awaryjne, jeśli posiada się garaż tylko na jeden samochód. Znacznie lepiej postawić na modułowy garaż drewniany zbudowany z drewna odpornego na niekorzystne warunki, np. świerku skandynawskiego. Może być on wyposażony w dwuspadowy dach z asfaltem, który zapobiega przeciekaniu. Oczywiście koszty tutaj nie będą małe, a trzeba pamiętać, że drewno musi być okresowo impregnowane.

Garaż betonowy – szybko, sprawnie i trwale

Jeśli chcesz postawić garaż w dwie, trzy godziny i jednocześnie zapewnić najwyższy poziom ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, to najlepszym wyborem wydają się garaże z betonu. Mogą mieć formę gotowego prefabrykowanego elementu, który wystarczy posadowić na wybranym gruncie. Garaże modułowe można dowolnie rozbudowywać zarówno w górę, jak i wszerz, co jest ich niewątpliwą zaletą. Można tutaj postawić na dach jednospadowy, dwuspadowy labo nawet czterospadowy, według upodobań. Dobranie odpowiedniej bramy, a także ocieplenie całego modułu zapewni jeszcze lepszą ochronę na zimę. Oczywiście taki model można ocieplić i położyć na wierz materiał wykończeniowy, choć jak wiadomo wtedy czas pracy się nieco wydłuży. Garaże betonowe są wysoce odporne na działanie niskiej i wysokiej temperatury, nie trzeba ich konserwować i będą służyć przez długie lata.

Garaż wolno stojący murowany – wybór dla wymagających

Jeśli chce się stworzyć garaż z kotłownią i pomieszczeniem gospodarczym albo garaż z letniskowym domkiem dla gości, to pozostaje zastosowanie tradycyjnych materiałów budowlanych. Oczywiście takiego garażu nie postawi się w jeden dzień. Trzeba pamiętać, że to nie rodzaj materiału, a powierzchnia determinuje, czy taki garaż może być budowany bez pozwolenia na budowę. Jeśli ma powierzchnię większą niż 35 m2 owe pozwolenie trzeba uzyskać i to niezależnie od tego czy jest trwale związany z gruntem czy też nie. W przypadku wiaty można zbudować bez pozwolenia taką, która ma powierzchnię do 50 m2.

Decyzja o wybudowaniu garażu zwykle jest szybka, a ponadto chce się jak najszybciej ochronić samochód przed warunkami zewnętrznymi. Dlatego modele stawiane w jeden dzień są świetnym wyborem. Wśród nich niewątpliwie wyróżniają się betonowe modele modułowe, które dają sporo możliwości do późniejszej adaptacji, jeśli potrzeby się zwiększą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij