Zabezpieczenie zakładów utylizacji odpadów niebezpiecznych

Niezwykle istotne znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie zakładów utylizacji odpadów niebezpiecznych. Ma chronić ono mienie, ale również zapobiegać dostaniu się szkodliwych substancji do powietrza, co mogłoby stanowić duże zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Dlatego należy stosować odpowiednie środki ochrony. Jeżeli jesteście ciekawi jakie, to koniecznie przeczytajcie nasz tekst. Już teraz zdradzimy, że znaczącą funkcję będą pełniły betony ogniotrwałe.

Ochrona przeciwpożarowa ma bardzo duże znaczenie

przemysłBardzo dużym zagrożeniem przy przechowywaniu odpadów niebezpiecznych jest możliwość wystąpienia pożaru. Przypadkowe czy umyślne zaprószenie może mieć naprawdę tragiczne skutki i spowodować przedostanie się do atmosfery trujących pyłów i gazów, które są rakotwórcze. Dlatego należy wprowadzić takie zabezpieczenia, które w znaczący sposób niwelują to zagrożenie. Doskonałym wyborem są systemy przeciwpożarowe. Jednak tutaj bardzo ważne znaczenie ma fakt, jak odpady są przechowywane. Otóż jeżeli znajdują się w składach otoczonych murem betonowym, wtedy można zastosować natryski. W takiej sytuacji, gdyż czujniki zarejestrują tlenie się bądź też występowanie dymu zostaje uruchomiony strumień wody, który powoduje jego szybkie ugaszenie. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeżeli nie stosuje się zabezpieczeń w postaci ochronnych murów. Wtedy też taki system opiera się głównie na alarmie i powiadomieniu odpowiednich służb. Można również zastosować płachty ognioodporne. Dodatkowo na stanie muszą znajdować się gaśnice przeznaczone do gaszenia odpadów niebezpiecznych.

Wysokie ogrodzenie jest bardzo trwałe

Bardzo ważne jest także zastosowanie odpowiedniego ogrodzenia. W tym przypadku panelowe, czy drewniane absolutnie się nie sprawdza. Najlepiej wybrać betonowe, które może stanowić barierę ochronną dla rozprzestrzeniającego się ognia. Oczywiście do zalet można również zaliczyć relatywnie niską cenę, trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także łatwy montaż. Sprawdzą się one nawet w trudnym terenie. Bardzo ważna jest sama wysokość ogrodzenia. W tym przypadku powinna przekraczać ona 2,2 metra. Tutaj należy jednak wiedzieć, że decydując się na taką formę zabezpieczenia trzeba posiadać pozwolenie na budowę. Dopiero po jego uzyskaniu można przejść do dalszych prac.

Ściany ogniotrwałe – niezbędne zabezpieczenie

Poza ścianą budynku utylizacji odpadów może znajdować się ta wykonana z betonów ogniotrwałych. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się ognia w przypadku jego zaprószenia. Betony ogniotrwałe mogą zatrzymać ognisko pożaru na 180 minut. To daje czas na przyjazd straży pożarnej i opanowanie żywiołu. Oczywiście tego rodzaju rozwiązanie może być stosowane również w przypadku ogrodzenia, zwłaszcza jeśli w pewnej odległości znajdują się budynki mieszkalne.

Filtry zapobiegające przed rozprzestrzenianiem się pyłów i szkodliwych substancji

zakłady przemysłoweSpalanie odpadów niebezpiecznych musi odbywać się według ściśle określonych kryteriów. Na samym początku pobierane są próbki do analiz, gdzie wykorzystywany jest spektrofotometr do wykrywania szkodliwych metali np. rtęci, krzemionek i twardości wody, a także chromograf jonowy, dzięki któremu oznaczona zostaje ilość siarki, chloru i fluoru w odpadach. Dzięki temu może być zastosowana odpowiednia metoda spalania. Przede wszystkim stosowany jest wysokiej klasy piec obrotowy, komora spalania, kocioł odzysknicowy, a także filtr elektrostatyczny. To właśnie dzięki temu ostatniemu spaliny zostają oczyszczone. Spaliny zostają poddane dozowaniu siarczku sodu. Stosowana jest suszarka rozpyłowa, filtr workowy, płuczka chlorowodorowa, płuczka tlenku siarki, filtr z węglem aktywnym, wentylator gazów spalinowych, a także katalizator. Dzięki temu po końcowym oczyszczaniu zostaje maksymalnie zniwelowana ilość szkodliwych substancji trafiających do atmosfery.

Wszechstronne zabezpieczenie zakładów utylizacji odpadów niebezpiecznych jest niezbędne. Zatem ochrona przeciwpożarowa w postaci betonów ogniotrwałych i sprzętów gaśniczych, a także zastosowanie odpowiednich systemów grodzeniowych oraz filtracyjnych jest niezbędne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij