Jakie są objawy menopauzy?

Menopauza to czas wygaszania czynności jajników – dzień całkowitego ustania miesiączkowania wyznacza kres możliwości prokreacyjnych kobiety. Większość kobiet obserwuje u siebie objawy menopauzy, które nie zawsze są oczywiste, nawet 10 lat wcześniej od tego dnia. Okres ten nazywany jest perimenopauzą, natomiast rok po ustaniu miesiączki postmenopauzą. Jakie objawy można w tym czasie zaobserwować?

Pierwsze objawy menopauzy

Pierwsze objawy menopauzy można obserwować około 10 lat wcześniej przed ustaniem miesiączkowania. Ponieważ średni wiek menopauzy w Polsce to 51 lat, pierwsze symptomy przekwitania możesz zaobserwować u siebie koło 40. urodzin. Czasem w wyniku zaburzeń hormonalnych początkowe objawy mogą pojawić się już wcześniej. Czym się objawia menopauza w początkowym stadium?

  • Zaburzenia cyklu miesiączkowego – okres skraca się lub znacznie wydłuża, pojawia się plamienie lub miesiączka staje się bardzo obfita.
  • Nagłe uderzenia gorąca, które trwają od kilku sekund do minuty. Nagłe zlewanie się potem, zwłaszcza nocą.
  • Czerwienienie się skóry lub uczucie jej pieczenia.
  • Budzenie się w nocy, problemy z zasypianiem.
  • Zmęczenie chroniczne, pogorszone samopoczucie, ogólne osłabienie.
  • Kołatanie serca.
  • Bóle głowy, bóle mięśni.

Ciężki przebieg menopauzy

Objawy te mogą być izolowane lub mieć charakter łączony. Niekiedy mogą dochodzić różne dolegliwości ze strony układu moczowego i płciowego, takie jak suchość pochwy, bóle podczas stosunku, czy nawracające infekcje intymne. Czasem przebieg menopauzy jest ciężki i objawy mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Może pojawiać się problem nietrzymania moczu. Wtedy warto zgłosić się do lekarza, który zaleci wdrożenie środków farmakologicznych, mogących przynieść poprawę samopoczucia i zniwelowania nieprzyjemnych symptomów. Na przykład hormonalna terapia zastępcza przynosi dobre rezultaty. Doraźnie pomagają również środki dopochwowe na bazie kwasu hialuronowego lub innych nawilżających substancji.

Skóra w okresie menopauzy

W trakcie przekwitania zmienia się również wygląd kobiety. Jakość skóry się pogarsza – spada naturalne nawilżenie i zanikają tkanki. Skóra staje się wiotka i przesuszona, ponieważ obniżenie produkcji estrogenu powoduje szybki zanik kolagenu. Zmienia się owal twarzy – pojawiają się tak zwane chomiki, opadają powieki, a zmarszczki pogłębiają się. Skóra staje się pergaminowa, następuje jej ścieńczenie. Kolor cery staje się matowy i ziemisty. Nasilają się również zmiany naczyniowe i mogą pojawiać się przebarwienia.

Włosy w okresie menopauzy

Na skutek zmian hormonalnych pojawić się może wypadanie włosów typu androgenowego. Włosy są bardzo wrażliwe na spadek estrogenów. Może dojść do miniaturyzacji mieszków włosowych, co prowadzi do ich spłycenia i ścieńczenia samych włosów – stają się słabsze, cieńsze i bardziej podatne na wypadanie. W konsekwencji spada również objętość fryzury. Leczenie może polegać na podawaniu hormonów. Stosuje się też mezoterapię skóry głowy lub inne zabiegi gabinetowe. Dobre rezultaty dają też ampułki z aminexilem stosowane jako terapia przy wypadaniu włosów typu androgenowego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij