badanie oczu

Kiedy okulista zleca Ci badanie OCT – czyli wszystko co musisz wiedzieć by być świadomym pacjentem

Ostry wzrok nie jest nam dany raz na zawsze, dlatego wszelkie zaniedbania zarówno w kwestii diety, jak i przemęczenia oczu mogą prowadzić do schorzeń narządu wzroku. Oczywiście choroby związane są również z naturalnym procesem starzenia wzroku, kiedy soczewka traci swoją elastyczność. W przypadku każdego problemu pogorszenia się wzroku doskonałym wyborem jest koherentna tomografia dna oka. Warto dowiedzieć się więcej o tym badaniu, bo choć brzmi skomplikowanie to naprawdę jest w stanie precyzyjnie określić chorobę oczu czy przyczynę pogorszenia wzroku.

Czy do badania tomografii dna oka trzeba specjalnie się przygotować?

oko pngWłaściwie już na pierwszej wizycie okulistycznej lekarz może zlecić badanie OCT. Ponieważ badanie jest stosunkowo krótkie może być wykonane od razu. Pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Nie powoduje też dyskomfortu. Okulista podaje specjalne krople rozszerzające źrenice. Trzeba jedynie pamiętać, że po samym badaniu przez pewien czas może występować światłowstręt, a także czasowe pogorszenie wzroku, dlatego zalecane jest, by nie prowadzić pojazdów mechanicznych bezpośrednio po badaniu. Precyzyjne wykonanie zdjęć oka możliwe jest dzięki specjalistycznemu aparatowi. Pacjent umieszcza brodę na podpórce, a oko zbliżone jest do specjalnej soczewki, dzięki której możliwe jest rejestrowanie obrazu przekroju oka. Całe badanie trwa maksymalnie kilkanaście minut, a lekarz na bieżąco wykonuje wydruki, a także opis danego obrazu rejestrując ewentualne nieprawidłowości w siatkówce, rogówce czy też plamce żółtej. Badanie OCT pozwala na postawienie diagnozy i ustalenie dalszego toku leczenia.

Zwyrodnienie plamki żółtej – szybka diagnostyka na podstawie typowych objawów i badania

Nawet jeśli lekarz po objawach opisanych przez pacjenta domyśla się jaka może być przyczyna pogorszenia widzenia, to jednak zawsze musi sprawdzić wzrok w aparaturze pomiarowej, która pokazuje przekrój soczewki, rogówki, a także dna oka. W przypadku badania OCT można zdiagnozować zwyrodnienie plamki żółtej. Typowymi objawami tego schorzenia są pogorszenie widzenia w nocy, niewyraźne widzenie z bliska, trudności w pisaniu i czytaniu, falowanie linii prostych, czy też ciemne plamy pojawiające się w polu widzenia. Tak naprawdę zwyrodnienie plamki żółtej może pojawić się z wiekiem, zaczynamy gorzej widzieć, a także mieć trudności z czytaniem i pisaniem. Często na tę chorobę zapadają osoby palące tytoń, chorujące na nadciśnienie, cukrzycę, czy otyłe. Jeśli w rodzinie ktoś chorował na zwyrodnienie plami żółtej, to zwiększa się ryzyko zachorowania, dotyczy to krewnych w linii prostej, gdzie bezpośrednio dziedziczy się wadliwe geny.

Jaskra – szybka diagnostyka to podstawa

Ponieważ jaskra to bardzo podstępna choroba, która długo nie daje objawów, warto pamiętać o profilaktycznych wizytach u okulisty, raz na dwa-trzy lata, zwłaszcza po przekroczeniu 40-tego, a potem grafika lupa50-tego roku życia. Stopniowe uszkodzenie nerwu wzrokowego związane jest z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Jest ono związane z gromadzeniem się cieczy wodnistej w oku, która powinna krążyć w komorze. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest wiele, a jedną z nich jest dziedziczenie jaskry, ale również cukrzyca czy miażdżyca w przebiegu których występuje wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Długotrwały stres także prowadzi do zwiększenia ciśnienia w oku. Częste migreny również mogą przyczyniać się do stopniowego uszkadzania nerwu wzrokowego. Okulista zawsze robi szczegółowy wywiad na temat objawów i chorób w rodzinie, a następnie może zlecić badanie OCT, które potwierdzi lub wykluczy jaskrę. Co bardzo istotne jaskry nie można wyleczyć, można jedynie zatrzymać jej rozwój. Dlatego diagnostyka na wczesnym etapie jest bardzo ważna.
Badanie OCT w retinopatii cukrzycowej

Pogorszenie wzroku może być związane również z rozwijającą się cukrzycą i nie dotyczy to jedynie jaskry, ale i retinopatii cukrzycowej. Tworzenie się naczyń krwionośnych na powierzchni siatków ki i ich pękanie prowadzi do krwotoków siatkówki i jest to jeden z objawów. Ponadto może występować słabsze widzenie w ciemności, obrzęk siatkówki w okolicach plamki żółtej, dłuższa akomodacja w przypadku bardzo jasnych pomieszczeń, a także nieostre widzenie. Trzeba zaznaczyć, że poszczególne objawy mogą pojawić się wraz z rozwojem retinopatii, a skuteczna diagnostyka może pomóc w dobraniu leczenia, którym bardzo często jest laseroterapia.

Nie należy bać się badania OCT oka, gdyż jest bezbolesne. Trwa stosunkowo krótko i nie trzeba do niego się specjalnie przygotowywać. Wszechstronna diagnostyka sprawia, że jest to bardzo często wykonywane badanie w gabinetach okulistycznych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij