kropla wody

Najczęstsze zanieczyszczenia wody – czy można, a jeśli tak to jak sobie z nimi radzić?

Tylko zdrowa i dobrze oczyszczona woda nadaje się do spożycia bezpośrednio z kranu. Jednak bądźmy szczerzy często sieci wodociągowe są już wiekowe i zwyczajnie zdarzają się awarie urządzeń. Niestety konsekwencją tego jest to, iż woda która spływa z naszych kranów jest nie tylko niezdatna do picia, ale dodatkowo niesmaczna. Dzisiaj przedstawimy Wam, jakie mogą występować najczęstsze zanieczyszczenia wody i jak sobie z nimi radzić.

Rodzaje zanieczyszczeń – naturalne i sztuczne

kolanko

Woda może być zanieczyszczona naprawdę różnymi substancjami pochodzenia naturalnego, ale i sztucznego. Jeżeli woda zawiera zwiększone ilości drobnoustrojów, a także soli czy gazów, mamy do czynienia z zanieczyszczeniami naturalnymi. Ale jak wiadomo urbanistyka także dużo zmieniła i doszło do rozwoju przemysłu, który nie przysłużył się niestety wodzie. Przez to mamy do czynienia bardzo często z zanieczyszczeniami sztucznymi, które pochodzą z odpadów komunalnych, ścieków rolniczych i przemysłowych. Ponadto woda może być zanieczyszczona metalami ciężkimi, które mogą mieć także negatywny wpływ na zdrowie, dlatego warto zdecydować się na odżelaziacz wody. Można wyróżnić jeszcze jeden podział i dotyczy on zanieczyszczeń sztucznych. Otóż mogą być one biologiczne, co obejmuje bakterie i wirusy oraz chemiczne, np. oleje, smar, ropa czy pestycydy. Bardzo często do degradacji wody przyczyniają się zanieczyszczenia punktowe, które pochodzą właśnie z kanalizacji komunalnej czy przemysłowej. Wbrew pozorom stosowanie przez rolników różnych nawozów ma także destrukcyjny wpływ i są one bardzo groźne dla organizmu człowieka czy też zwierząt. Warto poruszyć jeszcze temat wód opadowych, które niestety są zanieczyszczone pyłami i gazami pochodzącymi z powietrza. Zatem rodzajów zanieczyszczeń jest naprawdę sporo, dlatego warto stosować odpowiednie środki uzdatniania wody.

Jak radzić sobie z zanieczyszczeniami wody?

Teoretycznie woda, którą użytkujemy w domu jest zdatna do picia, ale może się przydarzyć awaria przez co woda będzie zanieczyszczona. Takie sytuacje zdarzają się jednak bardzo rzadko, gdyż nim woda dopłynie do domostw, jest poddawana wielu procesom oczyszczania. Nie oznacza to jednak wcale, że nie warto wprowadzić dodatkowych czynności, które poprawią jej stan. Stosowanie np. domowych filtrów nie jest ani przesadnie kosztowne, ani też trudne, a dodatkowo zyskuje się pewność, że woda jest świetnie oczyszczona. Jeżeli zauważycie, że woda płynąca z kranu jest bardziej mętna albo w szklankach tworzy się osad, a także woda brzydko pachnie, to dla bezpieczeństwa lepiej nie spożywać jej bez przegotowania.

Gdy nie ma podłączenia do kanalizacji

filtry do wody

Większość miast jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, co zapewnia mieszkańcom maksymalną wygodę, ale nie wszędzie tak jest i wtedy trzeba też pomyśleć, jak poradzić sobie ze ściekami. Można oczywiście zainwestować w szambo, które jednak powoli staje się już reliktem przeszłości. Dla wygody, zdrowia i ochrony przyrody lepszym wyborem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dzięki temu mocno zanieczyszczona woda nie dostaje się do wód gruntowych. Np. w Skandynawii stosuje się toalety separująco-kompostowe, które z zanieczyszczeń tworzą kompost, a ten nawóz użyźnia glebę. Takie rozwiązanie nie zatruwa zatem wody przez co ta, która znajduje się w kranach jest czystsza i zdrowsza.

Rodzaje filtrów do wody

Każdy użytkownik może zdecydować się na filtry do wody. Jeżeli woda pochodzi z wodociągu jest to polecane, ale niekonieczne, natomiast gdy woda pochodzi ze studni jest to niezbędne. Na pewno woda powinna przejść uzdatnianie, gdzie cząstki zawieszone są oddzielane. Można tutaj wybrać wymianę jonową. Każdy filtr do wody powinien usuwać z niej metale ciężkie, ale i zanieczyszczenia. Bardzo często stosuje się filtry oparte na węglu aktywnym, który je absorbuje. Dzięki temu woda, która trafia do nas pozbawiona jest brzydkiego zapachu. Dodatkowo zanieczyszczenia organiczne są także usuwane. Pamiętajcie jednak, że filtr węglowy należy regularnie wymieniać, najczęściej co 6 miesięcy. Dostępne są także filtry mechaniczne, które zatrzymują zanieczyszczenia stałe, nawet te o wielkości mikrona. W tym przypadku zamiast wymiany niezbędne jest regularne czyszczenie.

Wodę, która ma wiele cząstek żelaza czy magnezu możecie szybko rozpoznać, wystarczy tylko sprawdzić czy na armaturze nie tworzą się rdzawe zabrudzenia. Jeżeli są one widoczne, zastosujcie odżelaziacz wody, który trzeba wymieniać co 5 do 8 lat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij