Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa – krem, serum, a może jedno i drugie?

Skóra kobiet zaczyna się starzeć już po 25 roku życia, przy czym nie oznacza to wcale, że trzeba od razu sięgnąć po silne kremy przeciwzmarszczkowe. Jednak po 35 roku życia sytuacja znacząco się zmienia i rzeczywiście niezbędna jest kuracja przeciwzmarszczkowa. Czy warto wybrać krem, serum, a może jedno i drugie?

Niacynamid – twój sprzymierzeniec w walce ze zmarszczkami 

Aby skóra była dobrze odżywiona na początek należy dokładnie ją oczyścić. W żadnym wypadku nie można chodzić spać w makijażu, gdyż to prowadzi do zatykania porów. Do oczyszczania skóry bardzo dobrze sprawdzi się płyn micelarny, który usuwa nie tylko makijaż, ale też sebum czy inne zanieczyszczenia. Codziennie należy również pobudzać krążenie krwi w skórze, myjąc ją lodowatą bądź bardzo zimną wodą. Dzięki temu kosmetyki będą lepiej się wchłaniać. Po umyciu skóry żelem aloesowym bądź z dodatkiem ogórka można przejść do aplikacji kremu. Koniecznie musi się w nim znaleźć niacynamid. Otóż wzmacnia on barierę hydrolipidową skóry, pomaga też tworzyć wiązania cermidów i lipidów, dzięki temu skóra jest bardziej odporna. Można również sięgnąć po krem z witaminą C, która jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Można zdecydować się na stosowanie kremu z jednym i drugim składnikiem, gdy witamina C ma inną postać niż kwas askorbinowy. W przypadku gdy w kremie jest kwas askorbinowy można go stosować na dzień, natomiast na noc należy sięgnąć wtedy po krem z niacynamidem, gdyż wzajemnie się neutralizują. Generalnie witamina C w kremie jest bardzo potrzebna, gdyż rozjaśnia przebarwienia. W połączeniu z filtrem UV chroni też przed fotostarzeniem. Można wybrać też krem z retinolem, który stosuje się w kuracji wieczornej ze względu na to, że zwiększa wrażliwość na promieniowanie UV. 

Serum w kuracji przeciwzmarszczkowej – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Serum ma bardziej skoncentrowany skład i większe stężenie substancji aktywnych od kremu. Wnika w głębsze struktury skóry, dlatego zdecydowanie warto po nie sięgać. Można je stosować zarówno w kuracji przeciwzmarszczkowej na dzień, jak i na noc. Jakie serum na zmarszczki wybrać? Sprawdzi się serum z niacynamidem. Można sięgnąć też po serum z witaminą C. Oczywiście na noc można wybrać serum z retinolem, przy czym tutaj trzeba uważać na stężenie. Należy rozpocząć kurację od tego najmniejszego, czyli 0,2%, aby nie podrażnić skóry. Warto wiedzieć, że serum nie należy stosować codziennie, a mniej więcej co 3 dni. W ten sposób można przyzwyczajać do niego skórę. Po około 2 tygodniach, jeśli rezultaty nie są zadowalające, można sięgnąć po wyższe stężenie, czyli 0,3%. Zawsze należy wybierać tylko nieco wyższe stężenie i nie należy od razu przeskakiwać z poziomu 0,2% na np. 2%. Wtedy nie narażacie się na podrażnienia. 

Serum czy krem – co wybrać?

Tak naprawdę nie należy wybierać pomiędzy kremem a serum. Krem działa powierzchniowo, zabezpieczając warstwę hydrolipidową skóry. Natomiast serum wnika głębiej w skórę naprawiając występujące uszkodzenia. Dlatego najlepiej stosować zarówno serum, jak i krem. Należy jednak pamiętać, że po zaaplikowaniu serum należy odczekać 15, a nawet 30 minut przed nałożeniem kremu. Dłuższy czas jest niezbędny w przypadku serum z retinolem, a także serów zawierających kwasy. Taka pielęgnacja będzie najlepszą profilaktyką przeciwzmarszczkową, będzie niwelować płytkie zmarszczki i wypełniać nawet te głębsze.                             

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij