Podróż z dzieckiem – 5 przydatnych rad, by przebiegła bezpiecznie i miło

Podróż z dzieckiem – 5 przydatnych rad, by przebiegła bezpiecznie i miło

Jeśli podróż z dzieckiem jest dla Ciebie trudnym wyzwaniem, ze względu na utrzymywanie jego dobrego nastroju, tak byście oboje mogli czerpać z niej radość, to mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci rozwiązać twój problem. Są one uniwersalne w przypadku bardzo małych dzieci i tych nieco starszych, choć oczywiście pewne kwestie trzeba dopasować do wieku. Nie można zapomnieć również o kwestiach bezpieczeństwa i wyborze spośród najlepiej ocenianych w crash testach fotelików samochodowych, które sprawdzą się dla twoich pociech.

Wybierz porę na podróż, gdy przypada drzemka dziecka bądź przygotuj sobie kilka ciekawych opowieści

Niezależnie od tego czy podróżujesz z dwójką dzieci czy z jednym dzieckiem powinnaś wybrać odpowiednią porę na podróż, która przypada na drzemkę małego dziecka. Jeśli dziecko nie jest już w wieku na drzemkę, to często jazda samochodem i tak wyzwala w nim senność. Musisz oczywiście zadbać o kwestie zdrowotne, jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną i zakleić mu pępek bądź skorzystać z farmaceutyków przeznaczonych dla dzieci. Warto również przygotować sobie kilka ciekawych opowieści, np. związanych z miejscem do którego się udajecie i Twoimi wspomnieniami z dzieciństwa. Dzieci często lubią słuchać rodzinnych historii. Starszemu dziecku dzięki temu podróż minie szybciej, a młodsze w czasie opowieści może zmorzyć sen. Jeśli nie masz podzielności uwagi i w czasie jazdy musisz skupić się głównie na niej możesz wybrać audiobooki dla dzieci, które umilą im czas, a także piosenki puszczane z samochodowego odbiornika. Najważniejsze wszak jest, abyście wszyscy szczęśliwie dotarli na miejsce.

Zabierz ze sobą ulubioną przytulankę dla małego dziecka bądź tablet dla starszaka

foteliki samochodowe 9-18

Niewątpliwie małe dzieci muszą mieć poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nie siedzisz obok nich, co jest niemożliwe , gdy prowadzisz samochód, a dzieci siedzą w najbezpieczniejszym dla nich miejscu czyli na tylnej kanapie, często potrzebują swojej przytulanki. Z kolei starsze dzieci muszą często zająć czymś ręce, gdyż trudno im dłuższy czas wysiedzieć w samochodzie. Wtedy możesz przymknąć oko na zbyt długie korzystanie z nowoczesnych technologii i dać dziecku tablet do zabawy. Prawdopodobnie i tak szybko się znudzi, dlatego nie będzie to ze szkodą dla jego wzroku. W zanadrzu możesz mieć również zabawy samochodowe, takie jak skojarzenia, zagadki, czy wymawianie przedmiotów z określonej kategorii zaczynających się na literę kończącą wyraz wypowiedziany przez inną osobę. Dzieci bardzo lubią takie zabawy, dorośli zresztą też mogą bawić się przy tym świetnie. To trochę takie państwa- miasta w wersji mnemotechnicznej.

Zaplanuj postój w czasie dłuższej podróży

Kiedy podróż jest naprawdę długa musisz mieć zaplanowany przynajmniej jeden postój. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Odpoczynek potrzebny jest zarówno tobie, jak i dzieciom, zatem możesz zatrzymać się przy przydrożnej restauracji, wypiąć dzieci z fotelików samochodowych i udać się na posiłek. Warto również zaplanować postój na jakieś atrakcje. Może być to np. wystawa interaktywna, czy po prostu zwiedzanie, oczywiście nie za długie, gdyż jako kierowca nie możesz się zbytnio zmęczyć.

Zabierz ze sobą kogoś, kto będzie umilał czas dziecku

Nawet jeśli bardzo dobrze masz zaplanowane atrakcje samochodowe, to jednak i tak warto poza dziećmi zabrać ze sobą jedną osobę dorosłą. Jeśli mąż lub partner nie może akurat jechać z wami, to weź ze sobą przyjaciółkę, siostrę albo mamę. Ważne, by dzieci lubiły tę osobę. Wtedy będziesz mieć wsparcie jeśli chodzi o umilanie dzieciom czasu, a w dodatku, jeśli ma prawo jazdy możecie zmieniać się za kierownicą w czasie dłuższej podróży.

Dokładnie sprawdź wpięcie fotelika przed podróżą i nie śpiesz się

Przed samym wyjazdem musisz zadbać o kwestie techniczne. Niezbędne jest odpowiednie wpięcie fotelików samochodowych. Jeśli dziecko zdążyło już wyrosnąć z fotelika 0-13 kg, to nie możesz oszczędzać i jeszcze przed wyjazdem zakupić ten z kategorii 9-18 kg. Foteliki samochodowe z drugiej kategorii mogą być montowane tyłem do kierunku jazdy i warto szukać takich modeli, gdyż dają one większą gwarancję ochrony głowy i szyi dziecka w razie wypadku. Kategoria 9-18 kg foteliki samochodowe to gwarancja bezpieczeństwa dziecka. Nie spiesz się z montażem fotelika, czy fotelików w przypadku dwójki dzieci, gdyż czas w tym przypadku nie ma znaczenia, to nie zawody, a wszelkie błędy mogą w przypadku niewielkiej stłuczki skończyć się poważnymi obrażeniami. Musisz również dokładnie zapiąć dzieci w fotelikach, nie pozostawiając luzu, nawet jeśli protestują. Pomiędzy ciałem dziecka a pasem może zmieścić się jedynie mały palec dłoni.

Podróż z dzieckiem nie musi być bardzo trudna. Wystarczy odpowiednia logistyka, aby wszyscy mogli czerpać z niej radość.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij