Wymagania sprzętowe gry PUBG – Playerunknown’s Battlegrounds

Wymagania sprzętowe gry PUBG – Playerunknown’s Battlegrounds

Sukces gier battle royal przyszedł jak grom z jasnego nieba. Najnowsze tytuły jak Fortnite czy Apex Legends w zaledwie parę miesięcy zdobyły rzesze fanów dorównującym topowym grom MMORPG.  W 2017 roku istniały pojedyncze gry tego gatunku. Jeden z pionierów, Playerunknown’s Battlegrounds, pomimo zaawansowanego wieku dalej trzyma przy sobie pokaźny fanbase.

Gra wyszła we wczesnym dostępie na steamie i niemal natychmiast zrobiła karierę wśród graczy i streamerów. Wśród okrzyków zachwytu jednak dało się wychwycić również pomruki niezadowolenia. Otóż we wczesnych dniach gry, a właściwie do wersji 1.0, tytuł był koszmarnie zoptymalizowany. Zapaleni gracze z komputerami wartymi parę dobrych tysięcy odczuwali znaczne spadki płynności gry podczas intensywnych wymian ognia w środku rozgrywki. Sytuacja uległa zmianie po serii uaktualnień, specyfikacje minimalne i zalecane spadły, a osoby ze słabszymi komputerami w końcu mogły dołączyć się do zabawy.

Jak wymagania rysują się obecnie?

  1. Karta graficzna to główny czynnik limitujący sprzęt w grach wideo. Standardowo, studio podaje minimalne wymagania w wersji GeForce i AMD: GeForce GTX 660/AMD Radeon HD 7850 2GB. Jak widać, przeszło 7-latki dalej dają radę pociągnąć najnowsze gry. Koszt? 200-300zł. Inwestując dodatkowe 2 stówki kupujemy GeForce GTX 970 lub AMD Radeon r9 390 4GB i możemy cieszyć się w pełni płynną grą, zgodnie z zaleceniami optymalnymi.
  2. Drugi w kolejności jest procesor. Intel Core i5-4430 albo AMD FX-6300 powinny zapewnić możliwość grania na minimalnych wymaganiach. Cena rysuje się podobnie do cen GeForce GTX 660. Porządny komfort grania ma zapewnić Intel Core i5-6600K lub AMD Ryzen 5 1600. Tutaj rozstrzał cenowy jest większy, od 400 do 600 zł.
  3. Absolutnym minimum pamięci RAM to 8GB. Dla satysfakcjonującej jakości strzelania warto jednak tę liczbę podwoić. Cena jest zróżnicowana – wynika to z różnej jakości od różnych producentów.

Systemami operacyjnymi wspieranymi przez PUBGa to wyłącznie Windows 7/8/10. Należałoby wziąć też pod uwagę, że gra działa tylko na systemie 64-bitowym.

Spełniłem wymagania a gra dalej przycina

Mamy kilka rozwiązań. Oto one:

  • Zmniejszenie skalowania obrazu proporcjonalnie zwiększy liczbę FPSów.
  • Posteffects oraz cienie to znane pożeracze mocy obliczeniowej. Zmniejszenie tych parametrów niemal automatycznie sprawi, że zauważysz skok wydajności rozgrywki.
  • Parametr efekty również znacząco wpływa na wydajność. Przyrost klatek odczujesz niemal w tym samym stopniu co zmniejszenie cieni.
  • Listowie, czyli gęstość roślinności. Tutaj zdecydowana większość graczy ustawia najniższą opcję, ze względu na ilość mocy którą ta opcja zabiera, ale również ze względu na fakt, że mniej trawy = większa widoczność ukrytych przeciwników!
  • Zasięg renderowania działa bardzo podobnie do Listowia. Ustaw najniższy poziom by zwiększyć liczbę FPSów oraz mieć niewielką przewagę w dostrzeganiu sylwetek graczy z dużej odległości.

Resztą opcji graficznych nie warto się przejmować, gdyż ich obniżenie nie wpływa znacząco na płynność grania a zdecydowania pogarsza jej jakość wizualną.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij