Wypadek komunikacyjny w autobusie. Czy można starać się o odszkodowanie?
Niestety wypadki w komunikacji miejskiej się zdarzają i to nie zawsze z winy pasażera lub współpasażera. Jeśli winien jest kierowca autobusu to może nam przysługiwać zadośćuczynienie i odszkodowanie. Przytrzaśnięcie drzwiami, upadek w autobusie na skutek gwałtownego manewru czy wypadek w ruchu drogowym – sytuacji, w których może dojść do uszczerbku na zdrowiu jest wiele. W uzyskaniu odszkodowania pomoże adwokat od odszkodowań komunikacyjnych.
Kiedy można starać się o odszkodowanie za wypadek w autobusie?
Niezależnie od stopnia uszczerbku na zdrowiu, jeżeli wypadek w autobusie nie nastąpił z wyłącznej winy pasażera lub współpasażera można starać się o odszkodowanie u ubezpieczyciela przewoźnika. Nawet, jeśli kierowca dostanie w trakcie jazdy ataku epilepsji i spowoduje wypadek, to nie jest to uznawane jako siła wyższa, która uniemożliwia wypłatę odszkodowania poszkodowanym. W sytuacji, gdy wypadek spowodowany był przez osobę trzecią również można starać się o rekompensatę za szkody na zdrowiu, ale z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.
Jakie dowody należy zgromadzić, by starać się o odszkodowanie?
Często zakłady ubezpieczeniowe nie chcą wypłacać należnych rekompensat za wypadki komunikacyjne w autobusie. Powodem jest brak wystarczających dowodów. Zatem należy o nie zadbać. Trzeba posiadać dowód, że w danym dniu poruszało się środkiem komunikacji miejskiej, a więc zachować bilet autobusowy. Ponadto należy mieć dowód w postaci zeznań. W sytuacji, gdy już w autobusie zadzwoni się po policję lub straż miejską po zaistniałym zdarzeniu będzie to łatwiejsze, gdyż świadkiem stanie się funkcjonariusz publiczny, który ma obowiązek przesłuchać świadków, wysłuchać obydwu stron zdarzenia, sporządzić notatki oraz złożyć zeznania w przypadku toczącej się sprawy o odszkodowanie. Oczywiście można również zebrać zeznania od współpasażerów. Trzeba pamiętać, że muszą być to oświadczenia na piśmie, poparte podpisem oraz podaniem pełnych danych, włącznie z numerem PESEL. Świadkiem może być również lekarz pogotowia lub ratownik medyczny, który zajmował się poszkodowanym.
Do dowodów należeć będzie również dokumentacja medyczna sporządzona w dniu zdarzenia. Ponieważ obecnie w pojazdach komunikacji miejskiej montowany jest monitoring, jego zapisy będą jednym z kluczowych dowodów w sprawie. Jednak tu istotne znaczenie ma czas zgłoszenia takiej sprawy, gdyż zapisy monitoringu są zwykle kasowane, mniej więcej po 2 tygodniach. Jednak jeśli na miejsce przybędzie policja i poprosi o ich zabezpieczenie, taka sytuacja nie będzie mogła mieć miejsca. Jeśli wypadek wiązał się z pobytem w szpitalu to trzeba przedstawić kopię całej dokumentacji. Ważne jest również zachowanie paragonów za leki, rehabilitacje, czy prywatne wizyty lekarskie, a nawet dojazdy na nie, gdyż za wszystko można uzyskać zwrot, o czym przypomina adwokat.
Czas, w jakim należy zgłosić sprawę o odszkodowanie i zadośćuczynienie
O wypłatę rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu i poniesione koszty leczenia można starać się do 3 lat od dnia wypadku w autobusie. Należy pamiętać, że termin może zacząć bieg od ostatniej decyzji przyznającej bądź odmawiającej wypłaty zadośćuczynienia i odszkodowania. W przypadku, gdy sprawca popełnił przestępstwo i był skazany prawomocnym wyrokiem termin ten wydłuża się do 20 lat. Podobnie jest, gdy w wyniku wypadku sprawca poniesie śmierć i sprawa zostaje umorzona. Również osoby nieletnie mogą starać się o odszkodowanie, gdy osiągną już pełnoletniość. Jeśli uległy wypadkowi komunikacyjnemu w autobusie mogą starać się o nie do 20 roku życia.
O co można się starać?
Oprócz zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu oraz odszkodowania za poniesione koszty leczenia i rehabilitacji, można również starać się o rentę zdrowotną. Gdy w wyniku wypadku nastąpiła całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy zarobkowej bądź gdy potrzeby poszkodowanego po wypadku się zwiększyły albo pogorszeniu uległy widoki na przyszłość, w związku z niemożnością np. podjęcia pracy, o którą się wcześniej starał, może starać się o rentę odszkodowawczą.
Ponieważ uzyskanie godziwego odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej przewoźnika lub sprawcy wypadku jest niezwykle trudne, polecamy skorzystanie z usług adwokata od odszkodowań komunikacyjnych. Dzięki temu można odzyskać nie tylko pieniądze za poniesione koszty, ale również zadośćuczynienie za straty osobiste.