Zmiany skórne na twarzach dorosłych

Zmiany skórne na twarzach dorosłych

Problemy skórne związane z okolicą twarzy kojarzone są przede wszystkim z okresem nastoletnim i pojawiającym się wówczas trądzikiem. Jednak coraz więcej dorosłych osób korzysta z pomocy dermatologów, a trądzik młodzieńczy został przemianowany na pospolity. Jakie jeszcze zmiany skórne dotyczą dorosłych?

Statystyki są alarmujące

Zmiany skórne dotyczą co trzecią osobę dorosłą. Pocieszające jest jedynie to, że statystyki obejmują zarówno zmiany w obrębie twarzy, jak i innych obszarów skóry. Niemniej problem jest dość poważny, a ryzyko wcale nie maleje z wiekiem. Co ciekawe, trądzik (niegdyś młodzieńczy, dziś pospolity) może pojawić się u osób dorosłych, które nie doświadczyły jego obecności na twarzy w nastoletnim wieku.

Dermatozy (zmiany skórne) coraz częściej nie zależą od wieku. Ich obecność w dużej mierze uwarunkowana jest czynnikami środowiskowymi. Często są powiązane z alergiami, ale też niezdrowia dietą i zanieczyszczonym powietrzem. Niektóre choroby skóry mają podłoże genetyczne.

Leczenie zmian skórnych ma różny przebieg w zależności od rodzaju samej dermatozy.

Czy chorobom skóry można zapobiegać?

Prawidłowo prowadzona pielęgnacja na pewno sprzyja zapobieganiu zmianom skórnym, jednak profilaktyka może okazać się niewystarczająca. Oba rodzaje trądziku (pospolity i różowaty) mogą pojawić się po dwudziestym, a nawet trzydziestym rokiem życia i później. Podobnie atopowe zapalenie skóry coraz częściej dotyka osoby dojrzałe. Z kolei skłonność do łuszczycy jest dziedziczna.

Warto jednak pamiętać, że kondycja skóry zależy od wielu czynników. W grę wchodzi nie tylko dobrze prowadzona pielęgnacja i starannie dobrane kosmetyki, ale też dieta bogata witaminy i mikroelementy, w której całkowicie zrezygnujemy lub mocno ograniczymy słodycze, słone przekąski i alkohol. Na stan skóry wpływa też palenie papierosów i niedobory snu. Coraz częściej zmiany skórne pojawiają się na skutek długotrwałego stresu.

Najczęściej pojawiające się choroby skóry twarzy u dorosłych

Trądzik pospolity – przyjmuje postać ropnych grudek, a za jego pojawianie się odpowiadają zarówno czynniki genetyczne, jak i wirusowe bądź bakteryjne zakażenie skóry. Trądzik jest tak (nomen omen) pospolity, że leczenie go często jest lekceważone. Tymczasem nie można ograniczać się do kwestii chwilowej estetyki. Nieleczony trądzik może pozostawić trwałe blizny.

Trądzik różowaty – dotyczy osób dorosłych, pojawia się najczęściej po dwudziestym roku życia. Niestety nie można się go trwałe pozbyć. Leczenie polega na usuwaniu objawów i zapobieganiu powstawania nowych. Zmieniona chorobowo skóra jest grudkowata, z wyraźnymi użyłkowaniami, a jej kolor jest właśnie różowaty, stąd też nazwa choroby.

Opryszczka – jest chorobą wirusową, która atakuje przy spadku odporności. Objawy w postaci pęcherzy wypełnionych płynem zwykle pojawiają się na styku skóry twarzy i ust, ale mogą być umiejscowione także w oczach. Ten drugi wariant jest bardzo groźny, w skrajnych przypadkach może prowadzić do utraty wzroku.

Bielactwo – jest chorobą skóry dotyczącą nie tylko twarzy. Polega na częściowym lub całkowitym (rzadziej) odbarwieniu skóry. Najczęściej bielactwo przyjmuje postać białych plam i jest szczególnie mocno widoczne latem, gdy skóra niedotknięta chorobą  się opali. Bielactwo może być wrodzone lub nabyte.

Bielactwo można leczyć fototerapią, jednak trzeba mieć świadomość, że to trudny proces, rozłożony w czasie. Trwają badania nad związkami bielactwa z niedoborem witaminy B12. Jednak trzeba mieć świadomość, że każda metoda leczenia bielactwa likwiduje skutek, nie przyczynę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij