Jak podnieść się po epidemii koronawirusa. Oto przydatne rady dla przedsiębiorców

Jak podnieść się po epidemii koronawirusa. Oto przydatne rady dla przedsiębiorców

Epidemia koronawirusa spowodowała przestój niemal całej gospodarki, nie licząc branży e-commerce, która w dużej mierze skorzystała na nieszczęściu innych. Jednak nie o tym będzie dziś mowa, gdyż zajmiemy się radami dla przedsiębiorców, którzy chcą podnieść się po kryzysie. Z jakiej pomocy mogą korzystać? Zarówno państwowej, jak i Fundacji Rozwoju Regionalnego czy też banku.

Tarcza kryzysowa – czyli pomoc dla przedsiębiorców

pożyczka pngRząd ogłosił pakiet pomocowy dla przedsiębiorców pod nazwą „Tarcza antykryzysowa”. Jej uzupełnieniem jest „Tarcza antykryzysowa 2.0”. Co kryje się za tymi nazwami? Pewnie wielu przedsiębiorców złożyło już wnioski o zwolnienie z płatności składek ZUS za marzec, kwiecień i maj. Taki wniosek można złożyć do 30 czerwca. Dotyczy to opłacania składek za siebie i za pracowników. Obejmuje mikroprzedsiębiorców, czyli osoby zatrudniające do 10 osób. Średnie firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników mogą skorzystać z 50% ulgi w płatności składek za miesiące marzec-maj. Z takiego zwolnienia mogą skorzystać również samozatrudnieni jeśli ich przychód za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku nie przekroczył 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jednak zwolnienie z opłat, czy odroczenie składania deklaracji w przypadku CIT (31 maja) i VAT (1 lipca). Oczywiście to nie jedyna pomoc, z jakiej mogą skorzystać przedsiębiorcy, gdyż w ramach tarczy antykryzysowej możliwe jest również otrzymanie świadczenia postojowego. Jest ono możliwe dla samozatrudnionych, u których spadek w przychodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku wyniósł 15%. Dla dużych firm również przewidziana jest pomoc. Można otrzymać wsparcie do 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli dofinansowanie do wynagrodzeń dla pracowników.

Pożyczka w ramach Tarczy 2.0

Mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać również z pożyczki dla firm do kwoty 5 tys. zł. Jest ona udzielana na okres 12 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że odroczenie płatności pierwszej raty wynosi 3 miesiące od momentu złożenia wniosku. Może to pomóc w opłaceniu składek w miesiącach w których nie będzie już obowiązywało ich umorzenie. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z bankowych kredytów obrotowych w ramach tarczy antykryzysowej mogą liczyć na ich przedłużenie, zatem modyfikację umów kredytowych, terminów spłaty.

A może pożyczka na Inwestycje Rozwojowe?

grafika epidemiaPandemia koronawirusa pokazała, że znacznie zyskują przedsiębiorstwa, które mają wdrożone systemy informatyczne czy sprzedaż online. Jeśli dane przedsiębiorstwo chce część swojej działalności przenieść do Internetu i stworzyć, unowocześnić lub rozbudować system informatyczny w firmie, to dostępne są pożyczki na Inwestycje Rozwojowe, które można uzyskać w Fundacji Rozwoju Regionalnego. Taką pożyczkę można przeznaczyć również na automatyzację procesów biznesowych, czy inwestycje w nowe maszyny i sprzęt produkcyjny. Po okresie kryzysu branie pożyczek może wydawać się sporym ryzykiem, ale dla niektórych jest być albo nie być. W przypadku pożyczki na rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych wkład własny może wynieść nawet 0%, co jest ważne dla przedsiębiorstw w kryzysie. Można uzyskać do miliona złotych na maksymalny okres spłaty 84 miesięcy. Maksymalny okres karencji w spłacie rat kapitałowych może wynieść 12 miesięcy.

Czy czas po pandemii to dobry moment na termomodernizację?

Również pożyczkę termomodernizacyjną można zyskać na korzystnych warunkach. Faktem jest, że dobrze przemyślana inwestycja może dać realne oszczędności w przyszłości. Jednak w dobie kryzysu trzeba dokładnie wyliczyć wszystkie koszty, które będzie trzeba ponieść, zanim inwestycja zacznie przynosić oszczędności. Tutaj również można pożyczyć do miliona złotych, a okres spłaty jest dłuższy i wynosi do 120 miesięcy. Decydując się na panele fotowoltaiczne, można zdecydowanie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, a wymieniając źródła ciepła na ekologiczne, także na ogrzewaniu.

Tak naprawdę mało kiedy jest dobry moment na wzięcie pożyczki, a czas kryzysowy jest tym, kiedy decydujemy się na nie licząc, że przyniosą realne korzyści i pozwolą przetrwać trudny moment, a później zacząć się prężnie rozwijać. Dlatego warto zdecydować się na wsparcie finansowe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij