Jak prawidłowo zabezpieczyć teren budowy

Jak prawidłowo zabezpieczyć teren budowy?

Odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy jest wymagane przepisami prawa budowlanego i nie ma od tego żadnych odstępstw. Obowiązkiem inwestora jest zapewnienie takich warunków, aby ryzyko wystąpienia wypadków pracowników zostało zniwelowane, a ponadto maksymalnie został ograniczony dostęp osób postronnych do terenu budowy. Konieczne jest m.in. zastosowanie taśm z nadrukiem grodzących teren. Jeśli zostaną w tym zakresie stwierdzone jakieś uchybienia na inwestora może zostać nałożona kara, a nawet mogą zostać wstrzymane prace budowlane, co będzie generowało kolejne straty.

Ogrodzenia budowlane niezbędnym elementem, wszędzie tam, gdzie możliwe jest ich postawienie

Pierwszym elementem zabezpieczającym teren budowy jest solidne ogrodzenie, które powinno mieć wysokość przynajmniej 1,5 metra. Taki element otaczający plac budowy jest wymagany, o ile możliwe jest jego zastosowanie, to znaczy nie ma przeszkód naturalnych ani prawnych, aby je postawić. W pewnych okolicznościach teren może być jedynie monitorowany przez wyznaczonych do tego celu pracowników. Niezbędne za to jest zastosowanie odpowiedniego oznakowania.

Znaki ostrzegawcze fluorescencyjne

Znaki typu uwaga teren budowy, albo przejście drugą stroną jezdni są absolutnie niezbędne przy wykonywaniu prac budowlanych w miejscach uczęszczanych przez osoby postronne. Znaki powinny być koloru żółtego i posiadać wyraźne czarne napisy. Na szczęście nie brakuje firm specjalizujących się w wykonywaniu znaków, również tych specjalistycznych. Najlepiej, by miały one powłokę fluorescencyjną, by były widoczne również po zmroku. Nie zawsze możliwe jest zastosowanie ogrodzenia, jeśli np. przebudowywany budynek znajduje się tuż przy drodze. Wtedy właśnie takie oznakowanie jest absolutnie konieczne, choć musi być również stosowane w przypadku zastosowania bram grodzących. Wtedy znajduje się zazwyczaj na nich.

Zabezpieczenie rusztowań

Kolejną kwestią dotyczącą terenu budowy, jaką należy poruszyć jest odpowiednie zabezpieczenie rusztowań. Zatem nie wystarczy tylko odpowiednie złożenie rusztowania według zaleceń producenta, trzeba również zastosować dodatkowe zabezpieczenia. Oczywiście bywa, że są nimi jedynie barierki rusztowania, jednak w sytuacji, gdy podczas prac unosi się kurz, a także istnieje ryzyko opadania gruzu, czy innych materiałów, to warto zastosować dodatkowo siatkę na rusztowanie. Siatka polipropylenowa dodatkowo chroni pracowników. Niemniej jednak jeśli montowana jest nie tylko pionowo, ale również poziomo, na poszczególnych kondygnacjach, chroni również osoby postronne przed spadającymi odłamkami materiałów budowlanych.

Zabezpieczenie wykopów taśmami grodzącymi

Jedną z ważniejszych kwestii na jakie koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest zastosowanie specjalistycznych taśm z nadrukiem, czyli grodzących. Jakakolwiek budowa zwykle związana jest z wykopami, nie tylko pod fundamenty, ale również np. w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Wszelkie wykopy muszą zostać zabezpieczone dopóki nie zostaną zasypane. Tutaj niezbędne będą taśmy z nadrukiem. Najlepiej stosować taką w żółto-czarne pasy, która jest dobrze widoczna nawet z daleka. Dzięki temu ryzyko, że ktoś wpadnie do wykopu zostanie zniwelowane.

Zabezpieczenie terenu budowy przed kradzieżami i czynnikami atmosferycznymi

Poza kwestiami związanymi stricte z bezpieczeństwem i zdrowiem ludzi do bardzo ważnych zabezpieczeń na terenie budowy należą namioty magazynowe, w których można ukryć maszyny budowlane, a także materiał budowlany czy sprzęt. Dzięki temu są one chronione przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, czy grad. Ponadto jest to dodatkowa ochrona przed kradzieżą. Oczywiście w sytuacji dużej inwestycji obiekt budowlany powinien być dodatkowo monitorowany przez wynajętą firmę ochroniarską.

Prawidłowe zabezpieczenie terenu budowy zapewni komfort pracy budowlańcom, a także spokój okolicznym mieszkańcom. Przede wszystkim jednak można uniknąć nie tylko kradzieży, ale również wysokich kar z powodu niedopełnienia obowiązku zabezpieczenia budowy. Ponieważ czas to pieniądz, wszelkie opóźnienia związane z przymusowym przerwaniem prac są absolutnie niewskazane. Kwestie bezpieczeństwa na placu budowy zawsze powinny być priorytetem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij