Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – co warto wiedzieć i jak rozliczać?
W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu od stycznia 2022 roku następują zmiany w opodatkowaniu działalności gospodarczych. Dotyczą one między innymi ryczałtu ewidencjonowanego. Co warto wiedzieć na jego temat i jak rozliczać. Te kwestie postaramy się przybliżyć w dzisiejszym poradniku.
Ryczałt ewidencjonowany – co warto wiedzieć?
Przedsiębiorcy, którzy stosują ryczałt ewidencjonowany bądź zamierzają go stosować od nowego roku, powinni poznać zmiany, które następują po wprowadzeniu Nowego Ładu. Niestety nie ma się co oszukiwać, że te zmiany są pozytywne. Na pewno przedsiębiorcy na tym stracą. Przede wszystkim dochodzi zmiana w naliczaniu składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy stosujący ryczałt ewidencjonowany zapłacą 9% składkę zdrowotną, jednak liczona będzie ona od innej podstawy. I tutaj zastosowano trzy podstawy wymiaru:
- przy przychodach wynoszących do 60 tys. zł będzie ona stanowić 60% przeciętnego wynagrodzenia
- przy przychodach rocznych wynoszących do 300 tys. będzie ona wynosiła 100% przeciętnego wynagrodzenia
- przy przychodach w skali roku powyżej 300 tys. będzie ona wynosiła 180% przeciętnego wynagrodzenia.
Niestety wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2022 r. nie będą już mieli możliwości odliczania składki zdrowotnej. Będą mogli ją jeszcze rozliczyć za 2021 rok.
Niższe stawki ryczałtu – dla jakich branż obniżono ryczałt?
Jedyną zaletą Nowego Ładu są niższe stawki ryczałtu dla niektórych branż. Na pewno skorzystają lekarze, a także stomatolodzy oraz pielęgniarki i położne, gdyż w ich przypadku stawka ryczałtu wynosiła do tej pory 17%, a spadnie do 14%. Także zawody z branży IT mogą na tym skorzystać, gdyż w ich przypadku stawka ryczałtu spadnie z 15 do 12%. Z kolei w przypadku usług inżynierskich i architektonicznych stawka ryczałtu wahała się od 15 do 17% w zależności od zawodu, a obecnie zostanie ujednolicona i będzie wynosić nie więcej niż 14%. Przepisy Nowego Ładu wykreślają także profesje medyczne z listy wolnych zawodów. Te do tej pory były opodatkowane 17% stawką ryczałtu. Obecnie wszystkie profesje medyczne będą opodatkowane według jednej skali, która będzie wynosić 14%. Co ciekawe dotyczy to nie tylko samych medyków, ale też osób, które ich zatrudniają. Nie ma się co oszukiwać przepisy nadal nie są zbyt jasne i nie do końca jeszcze wiadomo, czy coś się nie zmieni. Jednocześnie żaden przedsiębiorca nie może popełnić błędu przy rozliczeniu, gdyż brak wiedzy nie chroni przed otrzymaniem kary finansowej. W takiej sytuacji pomoże profesjonalna księgowa Mysłowice są miastem, gdzie swoje usługi świadcz firma Biuro MDA, którą Wam polecamy.
Co się nie zmieni w ryczałcie ewidencjonowanym od nowego roku?
Zmianie nie uległa grupa podatników, która nie może korzystać z tej formy opodatkowania. Nie skorzystają więc osoby, które opłacają podatek w formie karty podatkowej czy podatnicy korzystający z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego. Jeżeli osoby osiągają w całości lub części przychody z tytułu prowadzenia aptek, ale też działalności handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, czy działają w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, nie będą mogły nadal rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Warto jeszcze wiedzieć, że z tej formy nie skorzystają także podatnicy, którzy prowadzą spółkę z małżonkiem czy podejmujący wykonanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej, np. samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną przez drugiego małżonka. Bez zmian pozostają też limity przychodów ograniczających opodatkowanie ryczałtem.
Opodatkowanie ryczałtem 2022 – co jeszcze warto wiedzieć?
Przepisy Nowego Ładu nie wydłużają czasu, w jakim podatnik ma prawo zmienić formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Jeżeli przedsiębiorca pierwszy dochód uzyskał w styczniu 2022, to na wybór nowej formy opodatkowania ma czas zaledwie do 20 lutego 2022 r.
Jak zauważyliście Nowy Ład nie ułatwia życia przedsiębiorcom i niestety nadal muszą oni zmagać się z wieloma trudnościami i wysokimi podatkami. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług profesjonalistów, gdyż tylko wtedy nie musicie obawiać się błędów.