
Zasiedzenie nieruchomości. Jakie środki prawne może podjąć właściciel i kiedy osoba wynajmująca może stać się posiadaczem samoistnym?
Coraz częściej można spotkać się z pojęciem zasiedzenia nieruchomości. Co tak naprawdę kryje się pod tym stwierdzeniem? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem, przedstawimy Wam także jakie środki może podjąć właściciel i kiedy osoba wynajmująca może stać się prawowitym posiadaczem samoistnym. Wszystkie wątpliwości może wyjaśnić również adwokat, do którego warto się udać.
Zasiedzenie nieruchomości – co to takiego?
Zasiedzenie nieruchomości ma miejsce wtedy, gdy osoba, która nie jest prawowitym właścicielem zachowuje się jak gdyby nim była i spełnia wszystkie obowiązki wynikające z posiadania własności, zatem dba o nią, odpowiednio gospodaruje, a także odprowadza należyte podatki. Takie czynności powinny trwać co najmniej 20 lat i wtedy możemy mówić, że osoba władająca nieruchomością staje się jej właścicielem.
Sytuacje, w których może dojść do zasiedzenia nieruchomości
Są dwa rodzaje zasiedzenia nieruchomości, gdzie w obu przypadkach stosunek prawny do owych spraw jest inny. Otóż istniej zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze, które ma miejsce wtedy, gdy dana osoba sądzi się dany lokal mieszkaniowy nie posiada prawowitego właściciela i zarządza nim przez okres przynajmniej 20 lat. Przykładu takiego zasiedzenia nie trzeba szukać daleko. Wystarczy tylko wspomnieć, co działo się w czasach powojennych. Kiedy ocaleni zajmowali opuszczone domostwa, myśląc, że ich mieszkańcy zginęli na wojnie. Jest także zasiedzenie nieruchomości w tzw. złej wierze. Otóż dana osoba wie, że nieruchomość posiada prawowitego właściciela, ale mimo to włada nieruchomością i spełnia obowiązki właściciela. Tutaj trzeba wiedzieć, że nawet, gdy nieruchomość została zasiedziana w złej wierze, to po okresie co najmniej 30 lat osoba nie będąca właścicielem i zajmująca nieruchomość, ją przejmuje. Przykładem może być sytuacja, kiedy prawowity właściciel wyjeżdża za granicę, a osoba ją wynajmująca licząc na to, że nie wróci przejmuje nieruchomość. Kolejnym przykładem może być sytuacja, gdy osoba kupuje nieruchomość od jej współwłaściciela, podczas gdy drugi prawowity właściciel nic o tym nie wie. Wtedy nierzadko dochodzi do spraw sądowych, gdzie niezbędna jest pomoc doświadczonego adwokata, jednak po 30 latach właściciel, który nie wiedział o sprzedaży nie ma już prawa do tej nieruchomości.
Kiedy właściciel nieruchomości bądź jej spadkobierca może o nią walczyć?
Kiedy nie minÄ…Å‚ jeszcze ustawowy czas, po którym najmujÄ…cy bÄ…dź osoba, która bezprawnie zajęła nieruchomość staje siÄ™ jej wÅ‚aÅ›cicielem, to prawowity wÅ‚aÅ›ciciel nieruchomoÅ›ci ma prawo zÅ‚ożyć pozew do sÄ…du o przywrócenie mu do niej praw. Warto w takiej sytuacji udać siÄ™ do adwokata. BiaÅ‚ystok jest miastem, gdzie można znaleźć specjalistów z zakresu prawa wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci i odzyskać to, co bezprawnie zostaÅ‚o przywÅ‚aszczone – sprawdź na bialystok-adwokaci.eu. Jednak najwiÄ™kszym problemem jest ustalenie tego czy najmujÄ…cy nabyÅ‚ nieruchomość w dobrej wierze czy też zÅ‚ej. Ma to szczególnie znaczenie, gdyż wtedy zasiedzenie nieruchomoÅ›ci uznaje siÄ™ po innym czasie, czyli w przypadku zasiedzenia nieruchomoÅ›ci w dobrej wierze ten okres wynosi 20 lat, a w przypadku zasiedzenia w zÅ‚ej wierze – 30 lat.
Jak starać się o zasiedzenie nieruchomości?
Zasiedzenie nieruchomości orzeka się podczas postępowania sądowego. Zatem władający daną nieruchomością, aby stać się jej prawowitym właścicielem powinien złożyć wniosek o nabycie nieruchomości poprzez zasiedzenie. Takie sprawy odbywają się w sądzie rejonowym. Władający nieruchomością powinien posiadać potwierdzenie wpłat podatku, np. rolnego, leśnego bądź też od nieruchomości, a także wyrys z mapy ewidencyjnej nieruchomości. Do wniosku należy także dodać wypis z rejestru gruntów, a także zaświadczenie starosty o braku roszczeń reprywatyzacyjnych. Władający nieruchomością, aby starać się o stwierdzenie zasiedzenia musi wnieść opłatę do sądu o wysokości 2 tys. zł. Następnie sąd ogłasza w Monitorze Sądowymi i Gospodarczym o toczącej się sprawie. Taka informacja również powinna znaleźć się w poczytnym piśmie. Dzięki temu osoby zainteresowane, których dotyczy sprawa będą mogły się o niej dowiedzieć i wziąć udział w postępowaniu. Mają na to 3 miesiące, a po tym czasie władający nieruchomością staje się jej właścicielem.
W przypadku zasiedzenia nieruchomości prawo nie staje po żadnej ze stron. Tutaj znaczenie mają tylko fakty. Wszak osoba zarządzająca nieruchomością ponosi z tego tytułu wysokie koszty, zatem po wielu latach można ją uznać za prawowitego właściciela.