Zasiedzenie nieruchomości. Jakie środki prawne może podjąć właściciel i kiedy osoba wynajmująca może stać się posiadaczem samoistnym

Zasiedzenie nieruchomości. Jakie środki prawne może podjąć właściciel i kiedy osoba wynajmująca może stać się posiadaczem samoistnym?

Coraz częściej można spotkać się z pojęciem zasiedzenia nieruchomości. Co tak naprawdę kryje się pod tym stwierdzeniem? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem, przedstawimy Wam także jakie środki może podjąć właściciel i kiedy osoba wynajmująca może stać się prawowitym posiadaczem samoistnym. Wszystkie wątpliwości może wyjaśnić również adwokat, do którego warto się udać.

Zasiedzenie nieruchomości – co to takiego?

Zasiedzenie nieruchomości ma miejsce wtedy, gdy osoba, która nie jest prawowitym właścicielem zachowuje się jak gdyby nim była i spełnia wszystkie obowiązki wynikające z posiadania własności, zatem dba o nią, odpowiednio gospodaruje, a także odprowadza należyte podatki. Takie czynności powinny trwać co najmniej 20 lat i wtedy możemy mówić, że osoba władająca nieruchomością staje się jej właścicielem.

Sytuacje, w których może dojść do zasiedzenia nieruchomości

Są dwa rodzaje zasiedzenia nieruchomości, gdzie w obu przypadkach stosunek prawny do owych spraw jest inny. Otóż istniej zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze, które ma miejsce wtedy, gdy dana osoba sądzi się dany lokal mieszkaniowy nie posiada prawowitego właściciela i zarządza nim przez okres przynajmniej 20 lat. Przykładu takiego zasiedzenia nie trzeba szukać daleko. Wystarczy tylko wspomnieć, co działo się w czasach powojennych. Kiedy ocaleni zajmowali opuszczone domostwa, myśląc, że ich mieszkańcy zginęli na wojnie. Jest także zasiedzenie nieruchomości w tzw. złej wierze. Otóż dana osoba wie, że nieruchomość posiada prawowitego właściciela, ale mimo to włada nieruchomością i spełnia obowiązki właściciela. Tutaj trzeba wiedzieć, że nawet, gdy nieruchomość została zasiedziana w złej wierze, to po okresie co najmniej 30 lat osoba nie będąca właścicielem i zajmująca nieruchomość, ją przejmuje. Przykładem może być sytuacja, kiedy prawowity właściciel wyjeżdża za granicę, a osoba ją wynajmująca licząc na to, że nie wróci przejmuje nieruchomość. Kolejnym przykładem może być sytuacja, gdy osoba kupuje nieruchomość od jej współwłaściciela, podczas gdy drugi prawowity właściciel nic o tym nie wie. Wtedy nierzadko dochodzi do spraw sądowych, gdzie niezbędna jest pomoc doświadczonego adwokata, jednak po 30 latach właściciel, który nie wiedział o sprzedaży nie ma już prawa do tej nieruchomości.

Kiedy właściciel nieruchomości bądź jej spadkobierca może o nią walczyć?

adwokat

Kiedy nie minął jeszcze ustawowy czas, po którym najmujący bądź osoba, która bezprawnie zajęła nieruchomość staje się jej właścicielem, to prawowity właściciel nieruchomości ma prawo złożyć pozew do sądu o przywrócenie mu do niej praw. Warto w takiej sytuacji udać się do adwokata. Białystok jest miastem, gdzie można znaleźć specjalistów z zakresu prawa własności nieruchomości i odzyskać to, co bezprawnie zostało przywłaszczone – sprawdź na bialystok-adwokaci.eu. Jednak największym problemem jest ustalenie tego czy najmujący nabył nieruchomość w dobrej wierze czy też złej. Ma to szczególnie znaczenie, gdyż wtedy zasiedzenie nieruchomości uznaje się po innym czasie, czyli w przypadku zasiedzenia nieruchomości w dobrej wierze ten okres wynosi 20 lat, a w przypadku zasiedzenia w złej wierze – 30 lat.

Jak starać się o zasiedzenie nieruchomości?

Zasiedzenie nieruchomości orzeka się podczas postępowania sądowego. Zatem władający daną nieruchomością, aby stać się jej prawowitym właścicielem powinien złożyć wniosek o nabycie nieruchomości poprzez zasiedzenie. Takie sprawy odbywają się w sądzie rejonowym. Władający nieruchomością powinien posiadać potwierdzenie wpłat podatku, np. rolnego, leśnego bądź też od nieruchomości, a także wyrys z mapy ewidencyjnej nieruchomości. Do wniosku należy także dodać wypis z rejestru gruntów, a także zaświadczenie starosty o braku roszczeń reprywatyzacyjnych. Władający nieruchomością, aby starać się o stwierdzenie zasiedzenia musi wnieść opłatę do sądu o wysokości 2 tys. zł. Następnie sąd ogłasza w Monitorze Sądowymi i Gospodarczym o toczącej się sprawie. Taka informacja również powinna znaleźć się w poczytnym piśmie. Dzięki temu osoby zainteresowane, których dotyczy sprawa będą mogły się o niej dowiedzieć i wziąć udział w postępowaniu. Mają na to 3 miesiące, a po tym czasie władający nieruchomością staje się jej właścicielem.

W przypadku zasiedzenia nieruchomości prawo nie staje po żadnej ze stron. Tutaj znaczenie mają tylko fakty. Wszak osoba zarządzająca nieruchomością ponosi z tego tytułu wysokie koszty, zatem po wielu latach można ją uznać za prawowitego właściciela.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij