KRD - co to jest Jak sprawdzić długi w KRD

KRD – co to jest? Jak sprawdzić długi w KRD?

KRD zbiera dane o dłużnikach, możemy z tej bazy pobrać raport o sobie, ale również jakiejś firmie, np. naszego pracodawcy. Może więc warto zainteresować się, jak sprawdzić długi w KRD, tym bardziej że raz na 6 miesięcy możemy pobrać podstawowy raport zupełnie za darmo.  

Czym jest KRD?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów, to jedno z biur informacji gospodarczej, które istnieje od 2003 roku. KRD gromadzi i udostępnia dane o sytuacji finansowej osób fizycznych, ale również firm i instytucji. W przeciwieństwie do raportu BIK, tutaj znajdują się wyłącznie negatywne informacje o spłacie zobowiązań. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt w banku, warto sprawdzić, czy nasze dane nie znajdują się w KRD, ponieważ taki wpis może skutecznie uniemożliwić otrzymanie pożyczki.   

Warto wiedzieć, że do Krajowego Rejestru Długów trafiają informacje z różnych sektorów. To znaczy, że na listę dłużników może wpisać nas nie tylko bank czy firma pożyczkowa, ale również dostawca energii czy inna firma, której zalegamy ze spłatą pieniędzy. 

Jak sprawdzić długi w KRD? 

Z Krajowego Rejestru Długów możemy pobrać nie tylko swój raport, ale również zweryfikować wiarygodność finansową dowolnego przedsiębiorcy. Jak sprawdzić swoje długi w KRD sugeruje serwis o finansach pożyczki-online.pl.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, aby sprawdzić długi w KRD jest założenie konta na stronie krd.pl (ta opcja znajduje się w zakładce „panel klienta”). W formularzu zostaniemy poproszenie nie tylko o wpisanie swoich danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, PESEL czy data ważności dowodu, ale będziemy musieli również wgrać wyraźne zdjęcie lub skan dowodu osobistego. 

Następnie możemy się już zalogować do swojego konta na stronie krd.pl i kliknąć zakładkę „sprawdzenie”, aby zobaczyć, czy jesteśmy wpisani do Krajowego Rejestru Długów. Jednak zanim uzyskamy informacje, musimy ponownie potwierdzić swoją tożsamość – można to zrobić na dwa sposoby:

  • przesyłając skan dowodu osobistego,
  • wykonując przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł. 

O zweryfikowaniu naszej tożsamości KRD poinformuje nas mailem, jednak należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zwykle na odpowiedź możemy poczekać nawet kilka godzin. Po otrzymaniu widomości e-mail, musimy ponownie zalogować się do swojego profilu i kliknąć zakładkę „sprawdzenie”, a następnie pobrać swój raport. Jeśli nie posiadamy żadnych zadłużeń w raporcie również pojawi się o tym odpowiednia informacja. 

Co można sprawdzić w KRD?

Warto wiedzieć, że oprócz własnych zadłużeń, a także sprawdzenia wiarygodności finansowej przedsiębiorstwa, w KRD możemy sprawdzić, kto, w ciągu ostatnich 12 miesięcy pytał o nas w Krajowym Rejestrze Długów. Zwykle pojawią się tam np. firmy pożyczkowe u których zaciągaliśmy jakieś zobowiązania. 

Warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy nie znajdujemy się w KRD, dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko spłaciliśmy na czas i nikt nie zaciągnął jakiegoś zobowiązania finansowego na nasze dane. Opłaca się z tego skorzystać dla własnego spokoju, tym bardziej że pierwsze sprawdzenie jest darmowe. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij