Jaki garaż wybrać do domu, czyli porównanie modeli wolnostojących
Garażowanie samochodu pod chmurką w dzisiejszych czasach jest już rzadkością, zwłaszcza w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych. Bardzo często budowane są garaże w bryle domu, jednak wiele osób, takie rozwiązanie nie przekonuje, choćby ze względów ekonomicznych, gdyż wolą garaż postawić w nieco późniejszym czasie. Warto zatem porównać ze sobą modele wolnostojące i zastanowić się, który będzie najlepszy.
Istota budowy garażu – szybko, nie za drogo i z zapewnieniem bezpieczeństwa garażowania
Aby chronić samochód przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi decydujemy się na garaż. Mamy do dyspozycji kilka możliwości garaży budowanych w jeden dzień, a nawet kilka godzin. Jeśli zależy nam na czasie, to do wyboru są wiaty garażowe drewniane, garaże modułowe z bloków betonowych albo modele aluminiowe. Te ostatnie, tzw. blaszaki są chyba najgorszym wyborem. Kumulują ciepło, bardzo się nagrzewają w okresie letnim, a także reagują w kontakcie z wilgocią, to znaczy, że mają tendencję do rdzewienia, a to nie pozostaje bez wpływu na garażowany samochód. Blaszaki nie zapewniają również ochrony przed zimnem, gdyż nie są ogrzewane.
Wiaty garażowe lub garaże drewniane – czy to dobry pomysł?
Wśród wolnostojących garaży, jak już wspomnieliśmy możemy zdecydować się na wiaty garażowe. Najczęściej wykonane są one z drewna. Daszek również może być drewniany bądź blaszany. Częściej wiaty stosuje się do przesłonięcia śmietników, jednak zdarza się, że inwestorzy decydują się na garażowanie w taki sposób samochodu. Jednak trzeba pamiętać, że wiata to jednak nie garaż, wszak z każdej lub przynajmniej z dwóch stron mamy dopływ powietrza. Taki element nie chroni również całkowicie przed deszczem, wilgocią czy gradem. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość znalezienia modelu w niskiej cenie, pasuje również do elewacji w stylu rustykalnym, czy z drewnianymi wykończeniami, ale na tym właściwie zalety się kończą. Może być to rozwiązanie awaryjne, jeśli posiada się garaż tylko na jeden samochód. Znacznie lepiej postawić na modułowy garaż drewniany zbudowany z drewna odpornego na niekorzystne warunki, np. świerku skandynawskiego. Może być on wyposażony w dwuspadowy dach z asfaltem, który zapobiega przeciekaniu. Oczywiście koszty tutaj nie będą małe, a trzeba pamiętać, że drewno musi być okresowo impregnowane.
Garaż betonowy – szybko, sprawnie i trwale
Jeśli chcesz postawić garaż w dwie, trzy godziny i jednocześnie zapewnić najwyższy poziom ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, to najlepszym wyborem wydają się garaże z betonu. Mogą mieć formę gotowego prefabrykowanego elementu, który wystarczy posadowić na wybranym gruncie. Garaże modułowe można dowolnie rozbudowywać zarówno w górę, jak i wszerz, co jest ich niewątpliwą zaletą. Można tutaj postawić na dach jednospadowy, dwuspadowy labo nawet czterospadowy, według upodobań. Dobranie odpowiedniej bramy, a także ocieplenie całego modułu zapewni jeszcze lepszą ochronę na zimę. Oczywiście taki model można ocieplić i położyć na wierz materiał wykończeniowy, choć jak wiadomo wtedy czas pracy się nieco wydłuży. Garaże betonowe są wysoce odporne na działanie niskiej i wysokiej temperatury, nie trzeba ich konserwować i będą służyć przez długie lata.
Garaż wolno stojący murowany – wybór dla wymagających
Jeśli chce się stworzyć garaż z kotłownią i pomieszczeniem gospodarczym albo garaż z letniskowym domkiem dla gości, to pozostaje zastosowanie tradycyjnych materiałów budowlanych. Oczywiście takiego garażu nie postawi się w jeden dzień. Trzeba pamiętać, że to nie rodzaj materiału, a powierzchnia determinuje, czy taki garaż może być budowany bez pozwolenia na budowę. Jeśli ma powierzchnię większą niż 35 m2 owe pozwolenie trzeba uzyskać i to niezależnie od tego czy jest trwale związany z gruntem czy też nie. W przypadku wiaty można zbudować bez pozwolenia taką, która ma powierzchnię do 50 m2.
Decyzja o wybudowaniu garażu zwykle jest szybka, a ponadto chce się jak najszybciej ochronić samochód przed warunkami zewnętrznymi. Dlatego modele stawiane w jeden dzień są świetnym wyborem. Wśród nich niewątpliwie wyróżniają się betonowe modele modułowe, które dają sporo możliwości do późniejszej adaptacji, jeśli potrzeby się zwiększą.